Csak a rendvédelmiekre és a tűzoltókra vonatkozik


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Lázár határozott fellépést szeretne: szerinte a legkeményebben vissza kell utasítani a zsarolást. Azokkal a szakszervezetekkel, amelyek nem képesek egy tüntetést békésen megszervezni, nincs mit tárgyalnia a kormánynak.

A már nyugdíjba vonult, de az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött 57 év alatti rendőrökre, tűzoltókra, vám- és pénzügyőrökre, határőrökre, büntetés-végrehajtási tisztekre vonatkozik a korhatár előtti nyugdíjak felülvizsgálatára lehetőséget adó alkotmánymódosítás – ezt Lázár János mondta tegnap a parlamentben. A Fidesz frakcióvezetője újra elmondta: Magyarország nem engedheti meg magának, hogy évente több mint 50 milliárd forintot fordítson harmincezer életerős, munkaképes személy ellátására. (Később ezt úgy pontosította: 59 milliárdot fordítanak 40 ezer szolgálati nyugdíjasra.)

Lázár lapunk kérdésére egyértelművé tette: a „bányászokra, vegyészekre, zenészekre, zenekarokra” nem vonatkozik az indítványuk. – Az mégsem normális dolog, hogy valaki 150 ezer forint nyugdíjat kapjon a mai világban negyven-egynéhány évesen, és ezért ne kelljen semmit se csinálnia, miközben egészséges, tettre kész és munkájával hozzájárulhat az ország boldogulásához – fogalmazott. A Fidesz frakcióvezetője hozzátette: mindenkinek az egészségügyi állapotának, a munkavégző képességének megfelelő munkát kell végeznie, és az állami szektorban lehet ilyen munkát találni, például a katasztrófavédelem terén „bőven van lehetőség erre”.

A kormány néhány héten belül benyújtja az Országgyűlésnek a részleteket szabályozó törvényjavaslatokat. (Körülbelül tízezer érintett katona esetén még mérlegelés kérdése, mit fog tenni a kormány.) Információink szerint a Fidesz-frakció nem kerülte meg az igazságügyi tárcát, Navracsics Tibor minisztériuma a kezdetektől „képben volt”; sőt a tárca feladata volt úgy kidolgozni az alkotmánymódosítást, hogy a „visszamenőlegesség” – azaz a szolgálati nyugdíjasok visszahozása – alkotmányos legyen.

Lázár János munkatársunk felvetésére, nem „nullázták-e le” Pintér Sándor belügyminiszter tárgyalási pozícióját, úgy reagált: „Nem hiszem. Kijelöltük azt a keretet, amelyen belül a kormányzat mozoghat”.

A Fidesz frakcióvezetője megerősítette, minden rokkantnyugdíj-jogosultságot felülvizsgálnak. De az általános nyugdíjkorhatár előtt öt évvel lévők esetén végig kell gondolni, az érintetteknek milyen helyük van a munkaerőpiacon, a jelenleg 57 évnél fiatalabb rokkantnyugdíjasokat viszont munkavégző képességüknek megfelelő módon munkavállalásra kell kérni.

Arra, hogy a rendvédelmi szakszervezetek az utcára mennek, ha szerzett jogot vesznek el tőlük, Lázár azt mondta: a kormánynak a legkeményebben vissza kell utasítania, hogy a demonstrációszervezők azzal zsarolják a kormányt vagy a többségi társadalmat, hogy nem tudják e rendezvények békés jellegét biztosítani. Azokkal a szakszervezetekkel, amelyek nem képesek egy tüntetést békésen megszervezni, nincs mit tárgyalnia a kormánynak – hangoztatta.

„Szabad a véleménynyilvánítás, minden lehetséges” – válaszolt a Fidesz frakcióvezetője arra, hogy a KDNP-s képviselők kivonultak az alkotmányügyi bizottság üléséről, amikor a nyugdíjügy volt napirenden. Salamon László azzal vádolta a fideszes Cser-Palkovics Andrást, hogy nem házszabályszerűen vezeti az ülést. (Nem adtak szót minden felszólalni kívánó képviselőnek.) Harrach Péter KDNP-frakcióvezető viszont lapunknak azt mondta: nem tartalmi kifogásuk volt, a céllal egyetértenek. Információink szerint ugyanakkor pénteken nem egyeztetett a Fidesz előzetesen a Lázár–Balsai-javaslatról, holott az alkotmánymódosításhoz kétharmados többség kell.

Mától tárgyalják a Lázár–Balsai-féle indítványt

Ma az Országgyűlés várhatóan tízórás időkeretben megkezdi a Lázár János és Balsai István (Fidesz) által pénteken benyújtott alkotmánymódosítás tárgyalását. Balsai István, az alkotmányügyi bizottság elnöke tegnap, a bizottság ülése után úgy nyilatkozott: „Ez a kiegészítés senkitől nem vesz el semmit”. A testület előtt a kormány nevében Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára támogathatónak mondta a javaslatot. „Magyarország versenyképességéhez át kell tekinteni a nyugellátásra vonatkozó előírásokat. Az indokolt korkedvezményes és rokkantsági nyugellátásokat meg kell védeni” – tette hozzá.

MSZP: Schmitt adjon garanciát

Mesterházy Attila a parlamenti ülés előtti sajtótájékoztatón azt mondta; Schmitt Pálhoz fordulnak levélben, mert a mostani államfő korábban a választási kampányban maga vállalt garanciát a nyugdíjak biztonságáért.

Forrás: Nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.