Csereügylet számlázása előleg esetén (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A folyamatos ügyletek havi számlázásának szabályai elég bonyolultak, főleg ha csereügyletről és előlegszámláról is szó van. A Kiskönyvtár az áfáról sorozat új része példákkal illusztrálva ezt is elmagyarázza.


Tegyük föl, hogy a Nádcukor Kft. cukrot értékesít 10 ezer+2700 áfa forint értékben a Könyvelő Kft.-nek, Könyvelő Kft. azonban nem pénzzel fizet, hanem cserébe vállalja, hogy elkészíti a Nádcukor Kft. társasági adóbevallását. Csereügyletről van szó, ami azt jelenti, hogy az egymással szembeállított ügyletek azonos értékűek.

A Könyvelő Kft. a társasági adóbevallást május 31-éig készíti el, ugyanakkor a felek megállapodása szerint Nádcukor Kft. a cukrot már április 25-én átadja a Könyvelő Kft.-nek. Ez azt jelenti, hogy a csereügyletben a cukorátadás teljesítési időpontja április 25-e, a könyvviteli szolgáltatásé pedig május 31-e. Éppen ezért a cukorátadás előlegnek minősül, hiszen a teljesítést megelőzően adják, és az ellenértékbe beleszámít.

Következésképpen mivel a Könyvelő Kft. a cukorban megtestesülten előleget kap, ezért neki előlegszámlát kell kiállítania a könyvviteli szolgáltatásáról 2015. április 25-ével 10 ezer+2700 forint áfa összegről, ami egyben azt is jelenti, hogy a Könyvelő Kft.-nek ezen 2700 forint értékű áfára április hónapban áfafizetési kötelezettsége keletkezik, a Nádcukor Kft.-nek pedig (feltételezve, hogy adólevonásra jogosult az ügylet tekintetében) április hónapban megnyílik az adólevonási joga.

Ezzel együtt ugyanakkor a Nádcukor Kft. – tekintve, hogy ő április 25-én a cukor átadásával teljesít – a Könyvelő Kft. felé 2015. április 25-ei teljesítési időponttal normál végszámlát állít ki 10 ezer+2700 forint áfa összegről, amely áfa Nádcukor Kft.-nél április hónapban fizetendő, míg Könyvelő Kft.-nél (adólevonási jogot feltételezve) április hónapban levonható áfaként jelenik meg.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Zárójelben megemlítendő, hogy a hivatalos adóhatósági álláspont szerint,amennyiben az előlegátadás során a teljesítés teljes ellenértékét előre rendezik, és az előleg átvételekor már ismert a végteljesítés későbbi időpontja, akkor az előleget átvevő fél dönthet úgy is, hogy a 100 százalék előlegről szóló előlegszámlán túl majd a végteljesítéskor nullás végszámlát nem állít ki, azonban ez esetben köteles a 100 százalék előlegről szóló számlán a későbbi végteljesítés pontos időpontját is feltüntetni. Ez esetben nem lesz szükség nullás végszámla kibocsátására, hiszen az előleg számla minden olyan adatot tartalmaz, amit a végszámlának is tartalmaznia kell, ti. a teljes ellenértéket, a mennyiségi adatokat, a vevői, szállítói adatokat és a végteljesítés időpontját is. Amennyiben azonban a 100 százalékról készülő előlegszámlán a végteljesítés napját nem tüntetik föl, akkor a nullás végszámla kiállítása a végteljesítés napjával mint teljesítési időponttal kötelező.

Ez a példa szerinti esetben azt jelenti, hogy amennyiben Könyvelő Kft. a cukor átvételekor úgy állítja ki az előlegszámlát a könyvviteli szolgáltatásról, hogy azon nem csupán az előleg megszerzésének április 25-ei napját tünteti föl, hanem a számla szabadon gépelhető részébe felvezeti, hogy a könyvviteli szolgáltatásának a teljesítés időpontja majd 2015. május 31. lesz, akkor nem köteles később május 31-ével nullás végszámlát kibocsátani. Ha azonban ez bármely okból elmarad, azaz Könyvelő Kft. a 100 százalék előlegről szóló számláján a végteljesítés 2015. május 31-ei időpontját nem szerepelteti, akkor a könyvviteli szolgáltatás május 31-ei teljesítéséről legkésőbb a teljesítéstől számított 15 napon belül egy nullás végszámlát kell kibocsátania.

A Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban című könyvet itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.