Csökkenhet a személyi jövedelemadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alacsonyabb lehet jövőre a személyi jövedelemadó mértéke. A szabad demokraták a magasabb jövedelműek, a szocialisták, illetve a munkavállalók képviselői inkább az alacsonyabb jövedelműek terhein könnyítenének.

Felgyorsultak az informális egyeztetések a kormányzat és a munkavállalók, illetve a munkaadók képviselői között. Elképzelhető, hogy Gyurcsány Ferenc már jövő hét hétfőn a parlament elé tárja az adóreformmal kapcsolatos elképzelések fő irányait, súlypontjait. Nem szűnik persze a háttérben a koalíciós kötélhúzás sem – értesült megbízható forrásokból a FigyelőNet.

Másfélszeresére nőtt a mozgástér

A jelenlegi kormányzati álláspont szerint már 300 milliárd forint a kormányzat mozgástere (nem is olyan régen még csak 200 milliárd forint volt), s ebből 200 milliárd forintot fordítanának közvetlenül adócsökkentésre. Annak ellenére „találtak még pénzt”, hogy a pénzügyminisztériumi szakemberek európai kollégáikhoz hasonlóan tartanak mind a tartósan megnövekedett élelmiszerárak inflációs, mind a másodlagos jelzáloghitel-piaci válság begyűrűző hatásától.
A talált pénz persze így sem sok, ha az egész összeget járulékcsökkentésre fordítanák, abból csak 2,5 százalékpontos mértékre futná.

Fizessenek a szegények?

Bár eddig mindenki a munkaadókat terhelő járulékok csökkentéséről beszélt, a kormányzat legújabb ötlete szerint a munkavállalók is nyernének az adóreformmal, a személyi jövedelemadó (szja) csökkentésével. A nagyobbik koalíciós párt és a szakszervezetek inkább az alacsonyabb jövedelműek terheinek csökkentését szorgalmazza, míg a kisebbik koalíciós fél inkább a nagyobb jövedelműeknek kedvezne, a fölső adókulcsot csökkentené. A vállalkozók érdekképviselői természetesen abban lennének érdekeltek, hogy az amúgy is alacsony mozgástér teljes egészében a járulékok csökkentését szolgálja. A játszma egyelőre nincs lefutva.

Koalíciós kötélhúzás tétjei

Fölmerült kormányzati ötletként az is, hogy az adójóváírás kedvezményét a jelenleginél hosszabban futtatnák ki. Az adójóváírás segítségével a kisebb jövedelműek csökkenthetik a befizetendő adójukat, egyre csökkenő mértékben – a fokozatosan megszűnő kedvezményt a jövedelmét növelő munkavállaló viszont fokozatosan növekvő teherként érzékeli, ezért több pénzügyminisztériumi szakember az adójóváírást teljesítményt visszafogónak tartja.

Ha csakugyan hozzányúlnak az adójóváíráshoz (mint azt az előző évben is tették), akkor a tavalyinál szélesebb lenne a sávhatár (az adójóváírás jelenleg az 1250 ezer és 2762 ezer forint éves jövedelem közöttieket érinti), s lassabban csökkenne az igénybe vehető kedvezmény összege. Szóba jöhet a sávhatároknak az alacsonyabb jövedelműekre nézve kedvező eltolása is – ugyanakkor mindez még tétje a koalíciós kötélhúzásnak.

További kormányzati ötletként fölmerült, hogy csak néhány szektor részesülne járulékcsökkentésben – ám ez még meglehetősen képlékeny állapotú elképzelés. Hogy pontosan mely szektorok lennének a kedvezményezettek, nem tudni, de annyi biztos, hogy nem az alacsony jövedelmezőségű szektoroknak szeretnének állami segédkezet nyújtani.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.