Durvulhat a vagyonadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az SZDSZ számos módosító javaslatot nyújtott be a vagyonadóval kapcsolatban. Ezek között akad olyan radikális is, amely az adómentes határt 30 millió forintról egymillióra csökkentené. Az MSZP a kiszivárgott hírek szerint merített ötleteket Kóka János módosító javaslataiból. Kérdés, még mennyit hajlandó meríteni, hogy az SZDSZ is megszavazza majd a vagyonadót.

A tulajdonos második ingatlana már nem 30, csak 15 millióig, a harmadik pedig már az első forinttól adóköteles a távirati iroda által kiszivárogtatott hírek szerint.

Kóka két ötlete

Az ötlet erősen emlékeztet Kóka János egyik módosító javaslatára. Ő több megoldást is fölkínál arra a problémára, hogy akinek több ingatlana van, amely értéke egyenként nem haladja meg a 30 millió forintot, de együttesen igen, annak nem kell vagyonadót fizetnie a törvényjavaslat szerint. Az egyik javaslata úgy szól, hogy a 30 milliós adókedvezményt csak egy ingatlanra lehessen igénybe venni, a második, illetve az összes többi már adóköteles legyen. (Ezzel a módszerrel egyébként elérhető lenne, hogy a panellakással és hétvégi telekkel is rendelkezők is megadóztatásra érdemes vagyonosoknak érezhessék magukat.)

Ezen a gondolaton finomítana az MSZP azzal, hogy a második ingatlan 15 millióig még adómentes lenne – erről a konkrétumról Oszkó Péter pénzügyminiszter is beszélt egy kedd reggeli tv-műsorban.

Kóka másik, ugyanerre a problémára szőtt javaslata szerint viszont egyszerűen össze kellene adni a tulajdonosok által tulajdonolt ingatlanok értékét – ez a gondolat azonban valamiért, úgy tűnik, egyelőre nem vívta ki a Pénzügyminisztérium, illetve a szocialisták tetszését.

Nem söpörhetik félre
Kóka János javaslatai ugyan helyenként egymásnak is ellentmondanak, egyvalami azonban világosan kirajzolódik: az SZDSZ a 30 millió forint alatti értékű ingatlanokat is megadóztatná, s a 30 milliós érték fölötti ingatlanok tulajdonosaival viszont kevesebb adót szeretne fizettetni, mint azt jelenleg a kormányzat tervezi. S még valami látszik világosan: a Bajnai-kormány aligha söpörheti félre szó nélkül az egykori koalíciós partner kívánságait, hiszen a törvényt a szocialisták nem tudják egyedül átvinni.

A liberális frakcióvezető egyik beadott módosítója szerint már egymillió forint fölött adókötelesek lennének az ingatlanok, s a kulcs progresszíven emelkedne egy ezreléktől 0,35 százalékig (egy tízmilliós értékű lakás például 11 500 forint adót jelentene a tulajdonosának). Az adókulcs 50 millió forint fölött csak 0,35 százalék lenne (a jelenleg tervezett kulcs 0,5 százalék). Egy kicsi ebből a gondolatból is átkerül a kormány által támogatott módosított csomagba – amennyiben helytállók a távirati iroda értesülései – ugyanis a korábbinál több kulcsa lenne az ingatlanadónak: 30 millió forintot meg nem haladó rész után 0,25 százalék, a 30 és 50 millió forint közötti részre 0,35 százalék, míg 50 millió forint felett 0,5 százalék az adókulcs.

Kóka másik javaslata szerint még az egymillió forint alatti értékű ingatlanok is adóznának, a kulcs pedig lineáris lenne, egy ezrelék. A frakcióvezető egy további módosítója szerint az új adó nemcsak a lakóingatlanokra terjedne ki, hanem minden típusú ingatlanra. Az adó levonható lenne a személyi jövedelemadóból, illetve az iparűzési adóból.

Levonná az adósságot

Tetszést arathat a választóknál Kóka azon gondolata, amely szerint az ingatlanadó alapjából le kellene vonni az ingatlant terhelő adósságot, mert a római jog óta az aktívumok és passzívumok egyenlegét jelenti. Az FN információi szerint korábban ezt a javaslatot szocialista képviselők is fölvetették.

A törvény nem tesz kísérletet a teljes vagyon megadóztatására, mint Kóka megállapítja egy másik módosítójában. A hiányt a frakcióvezető nem további vagyonelemek felsorolásával, hanem a törvény átnevezésével orvosolná.

Az adót nem kellene bevallani a polgároknak, hanem az államnak kivetni, de csak a becsült érték 90 százalékát – hangzik Kóka további javaslata. A hiperaktív frakcióvezetővel ellentétben Horn Gábor pusztán egy módosítót nyújtott be, ami azt célozza, hogy a vagyonadó beszedését az önkormányzatok végezzék.

Bizonytalan a bevezetés

Kérdés, hogy a kiszivárgott módosításokon kívül lesz-e még más, amit a szocialisták megfogadnak – legalább módosított formában – Kóka és Horn javaslataiból, avagy inkább lemondanak az új adó bevezetéséről. Ebben az esetben valószínűleg elmaradna a tételes eho (a vállalkozók által fizetendő 1950 forint/fő) eltörlése, így nem veszélyeztetné az IMF-nek vállalt hiánycélt, s ezért – bár a Bajnai-kormány vállalta írásban a vagyonadó bevezetését – aligha lenne gond az IMF-hitel harmadik részletének lehívásával.

Kérdéses az adó bevezetésének racionalitása azért is, mert a Fidesz prominensei több ízben közölték: kormányra kerülések esetén azonnal eltörlik a törvényt. A Fidesz viselkedése ugyanakkor ellentmondásos, ugyanis korábban politikusaik, illetve szakértőik a vagyonadó bevezetése mellett érveltek.

A Fidesz tekintélyes gazdaságpolitikusa, Matolcsy György többször síkra szállt a vagyoni típusú adók bevezetéséért. Cséfalvay Zoltán, a Fidesz 2005-2006-os Gazdasági Konzultációjának szóvivője korábban az FN-nek is elsorolta érveit az ingatlanadó mellett. Vélhetően tehát a Fidesz is bevezet majd valamilyen új vagyoni típusú adót, ha hatalomra kerül. Ennek részleteiről azonban a választók legkorábban valószínűleg a választások után értesülnek majd – ha a korábbi kampányok tapasztalataiból indulunk ki.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.