Duzzad a fekete lista: 400 ezren adósai a bankoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelenleg csaknem 400 000 magánszemély szerepel a banki adósok listáján, az úgynevezett BAR-listán.

Bár nincs olyan jogszabály, hogy nekik nem adhatnak újabb hiteleket a pénzintézetek, a bankok a legtöbbször elutasítják őket. A BAR-listásoknak különböző pénzügyi vállalkozások kínálják a szolgáltatásaikat, tehát náluk még felvehetnek hitelt. Nem árt azonban óvatosnak lenni, hiszen bizonyos esetekben a THM akár több száz százalék is lehet.

A Központi Hitelinformációs Rendszer lakossági feketelistáján, az úgynevezett BAR-listán jelenleg mintegy 390 000 magánszemély szerepel. Túlnyomó többségük nem fizette be időben a törlesztőrészletét, vagyis a minimálbér összegénél többel estek késedelembe és több mint 90 napon keresztül nem tettek eleget a szerződésben vállalt kötelezettségeiknek. Ha valaki ezután mégis befizeti a hiányzó összeget, nem kerül le automatikusan a BAR-listáról, hiszen a tartozásának öt évig nyoma marad a rendszerben.

A bankok esetében nincs olyan jogszabály, amely arra kötelezné őket, hogy ne adjanak újabb hitelt azoknak, akik szerepelnek a BAR-listán. Ennek ellenére ha az ügyfélnek élő tartozása van, általában megtagadják tőle az újabb lehetőséget. Ha az ügyfélnek korábban volt tartozása, de időközben befizette a késedelmes hátralékot, akkor előfordulhat, hogy mégis kap hitelt. Ez nem fordul elő túl gyakran, de ha mégis, akkor általában rövid lejáratú és kisebb összeg esetében ad hitelt a bank, ha az ügyfél még valamilyen fedezetet is fel tud ajánlani. Ez főleg jelzálogalapú hitelnél fordul elő – mondta a Független Hírügynökségnek Auer Katalin, a Magyar Bankszövetség jogtanácsosa.

Ha a bankok megtagadják az újabb hitelfelvételt, a BAR-listások pénzügyi vállalkozásokhoz fordulhatnak. Az ilyen cégek gyakran hirdetik úgy a szolgáltatásaikat, hogy a banki adóslistán szereplők is fordulhatnak hozzájuk gondosabb hitelbírálat nélkül. Nem árt azonban odafigyelni a feltételekre, hiszen a pénzügyi vállalkozások általában rövid lejáratú, kis összegű hiteleket kínálnak nagyon magas kamatra, esetenként akár több száz százalékos THM-mel – tette hozzá Auer Katalin.

Azok a banki adósok, akik mégis úgy döntenek, hogy újabb hitelt vesznek fel, mindenképpen mérlegeljenek a döntés előtt. Gondolják át, hogy szükségük van-e egyáltalán az újabb hitelre, illetve valóban tudják-e vállalni az akár több száz százalékos THM-et és a rendkívül magas törlesztőrészleteket. Annak sem árt utánanézni, hogy az adott pénzügyi vállalkozásnak van-e engedélye. Ezt bárki megnézheti a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján (www.pszaf.hu), illetve megkérdezheti az ügyfélszolgálaton is.

Forrás: Hírszerző


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.