Égbe kiáltó adóterhek: meddig mehet még?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások adóterhelése 2006-ban 11,43 százalékra emelkedett a különadó nélkül is, és ez a viszonylag ˝kedvező˝ arány is csak bizonyos szektoroknak köszönhető – írja a Napi Gazdaság.

A különadó miatt a hazai vállalkozások jelentős része a társasági adójának 9-10 százalékát is befizette szolidaritási adó címén, viszont a szektorokon belül elég nagy szórás tapasztalható, mivel a feldolgozóipar esetében 7-8 százalékot tett ki, miközben az idegenforgalom 14 százalékos adóterhet fizethetett be az előző évben.

Az átlag a feldolgozóiparban 0,7 százalékkal emelkedett 2005-höz képest, 6,8 százalékra, ami annak köszönhető, hogy a legnagyobb összegű bevétellel rendelkező terültek, mint például a kokszgyártásban, a kőolaj-feldolgozásban, vagy a járműgyártásban tevékenykedő vállalkozások terhelése 0,09 és 7,3 százalék között alakult.

A többi szektor nem mutat ekkora eltéréseket, a szállítás, raktározás, posta területe ˝mindössze˝ 13,5 százalékos adóterhet könyvelhetett el, a bányászat, a gáz-, gőz, és vízellátás szektora 15,88 százalékos fizetési kötelezettséggel rendelkezett.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]