Egekbe szökött Budapesten a luxusadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Napi Gazdaság értesülései szerint idén a fővárosban esetenként 50-120 százalékkal magasabb luxusadót kell fizetniük az értékes ingatlannal rendelkezőknek. Az adó mértéke két év után a piaci adatok fényében korrigálható.

Budapest legdrágább ingatlanának négyzetméterenkénti árát 800 ezer forintra tették 2006-ban. Ez azonban már nem fedi teljesen a valóságot, hiszen azóta már eladtak egymillió forint feletti négyzetméteráron kínált lakást is. A drága ingatlanokra kivetett adót mérsékeli, hogy az építmény-, kommunális- és idegenforgalmi adó levonható a luxusadóból. Ez azért lényeges, mert több budapesti önkormányzat – így például a drága ingatlanokban gazdag II. kerület is – már régóta bevezette ezt az adónemet.

Az érintettek néhány nappal ezelőtt vették kézbe a fizetési felszólítást, amely a tavalyinál nagyságrenddel nagyobb adóról szóló csekket tartalmazott. Az adó hirtelen megugrása váratlanul érte az érintetteket, hiszen a luxusadóról szóló 2005-ös CXXI. törvény pontosan meghatározza az ingatlanok értékhatárait – és így az adó mértékét is. Mint ismeretes, luxusadót a százmillió forint feletti ingatlanok után kell fizetni, és ennek mértéke az összeghatár feletti rész fél százaléka, amelyet két részletben kell teljesíteni. A törvény végrehajtási utasításában ugyanakkor az is szerepel, hogy az adó mértéke két évig nem változtatható, ezt követően azonban lehetőség nyílik korrekcióra. Az ingatlanok értékének megállapításához a főváros adóügyi osztálya az APEH segítségét és véleményét is kikérheti. Az adóhatóság pedig az adott térségben lebonyolított ingatlan-adásvételek árát tekintheti alapnak az ingatlanok értékének meghatározásakor.

Az emeléssel kapcsolatos megkeresésünkre a főpolgármesteri hivatal egyelőre a következő szűkszavú írásbeli választadta: A fizetendő adót az önkormányzati adóhatóság, esetünkben a főjegyző megbízásából az adóügyosztály állapítja meg. Az adó mértékére vonatkozó egyéni kérdésre az ügyosztály egyéb felhatalmazás nélkül csak magának az adózónak adhat választ.

Budapest idén 160 milliárd forint iparűzési adót és 1,2 milliárd forint idegenforgalmi adót szed be. A luxusadó esetében az emelés nélkül is jelentős növekedés várható, ugyanis januártól nemcsak a magánszemélyeknek, hanem a vállalkozásoknak is fizetniük kell ezt az adónemet. Az első becslések szerint több mint ezerrel bővül az érintett ingatlanok száma. A főpolgármesteri hivatal sajtóosztályától kapott adatok szerint 2007-ben összesen 579 darab luxusadó-bevallást nyújtottak be, amelyből 435 adótárgyra vonatkozóan állapított meg az ügyosztályadókötelezettséget. Az így kivetett adó összesen 114 millió forint volt tavaly.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.