Egymilliárdos mínusz az egyházi 1 százalékoknál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A civil szervezeteknél is jóval koncentráltabb az 1 százalékos felajánlások tekintetében az egyházak élmezőnye. Tavaly a TOP 10-es körön belül az első 7 helyen nem történt változás 2011-hez képest, ám az összegek látványosan zsugorodtak. Az InfoTandem heti infografikája.


Az egyházak számára az 1 százalékokból jutó summának közel 97 százalékát gyűjtötte be a lista első 10 helyén álló vallási közösség tavaly. A koncentrációt jól mutatja, hogy a három dobogós szereplő részesedése is megközelíti a 88 százalékot. Ez mindenekelőtt annak tudható be, hogy az 1 százalékos rendelkezések nyomán a kiugróan legtöbb forrást gyűjtő Katolikus Egyház önmagában 60 százalékot mondhatott magáénak 2012-ben.

A tavalyi és az azt megelőző rendelkező év összehasonlítását megnehezíti, hogy míg 2011-ben ténylegesen 87 különböző egyházi szervezet jutott ily módon támogatáshoz, addig 2012-re – a törvényi rendelkezések nyomán – mindössze 31 szereplősre szűkült le ez a kör. A befolyó összeg – hasonlóan a civil szervezetekhez – drámai mértékben apadt: a korábbi 4,94 milliárd forintról 3,84 milliárdra mérséklődött. Vagyis az egyházak ebbéli támogatása több mint egymilliárd forinttal zsugorodott. Az érvényesen rendelkezők száma kevésbé szűkült: bő 1 millióról 986 ezerre csúszott vissza.

A technikai számmal rendelkező egyházak csoportjának korlátozása az élmezőny összetételét érdemben nem befolyásolta. A két egymást követő évben a TOP 10-ben mindössze egyetlen szereplőváltozás történt: a 9. helyen álló Magyarországi Unitárius Egyház visszacsúszott a 11. helyre, a korábban ott lévő Jehova Tanúi pedig a 10. pozícióba kapaszkodtak fel. Amúgy a kialakult erőviszonyokat plasztikusan szemlélteti, hogy az első 7 helyen egyáltalán nem módosult a sorrend.

A TOP 10 tagjai közül a vezető hármashoz jutó támogatás egyaránt 20–22 százalékkal, rendelkezőik száma pedig 1–2 százalékkal mérséklődött. Az összeget tekintve a legnagyobb – csaknem 40 százalékos – visszaesést e körben a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége volt kénytelen elkönyvelni. A teljes mezőnyben 10 millió forintnál többet 13 egyháznak sikerült gyűjtenie.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.