Egymilliárdos mínusz az egyházi 1 százalékoknál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A civil szervezeteknél is jóval koncentráltabb az 1 százalékos felajánlások tekintetében az egyházak élmezőnye. Tavaly a TOP 10-es körön belül az első 7 helyen nem történt változás 2011-hez képest, ám az összegek látványosan zsugorodtak. Az InfoTandem heti infografikája.


Az egyházak számára az 1 százalékokból jutó summának közel 97 százalékát gyűjtötte be a lista első 10 helyén álló vallási közösség tavaly. A koncentrációt jól mutatja, hogy a három dobogós szereplő részesedése is megközelíti a 88 százalékot. Ez mindenekelőtt annak tudható be, hogy az 1 százalékos rendelkezések nyomán a kiugróan legtöbb forrást gyűjtő Katolikus Egyház önmagában 60 százalékot mondhatott magáénak 2012-ben.

A tavalyi és az azt megelőző rendelkező év összehasonlítását megnehezíti, hogy míg 2011-ben ténylegesen 87 különböző egyházi szervezet jutott ily módon támogatáshoz, addig 2012-re – a törvényi rendelkezések nyomán – mindössze 31 szereplősre szűkült le ez a kör. A befolyó összeg – hasonlóan a civil szervezetekhez – drámai mértékben apadt: a korábbi 4,94 milliárd forintról 3,84 milliárdra mérséklődött. Vagyis az egyházak ebbéli támogatása több mint egymilliárd forinttal zsugorodott. Az érvényesen rendelkezők száma kevésbé szűkült: bő 1 millióról 986 ezerre csúszott vissza.

A technikai számmal rendelkező egyházak csoportjának korlátozása az élmezőny összetételét érdemben nem befolyásolta. A két egymást követő évben a TOP 10-ben mindössze egyetlen szereplőváltozás történt: a 9. helyen álló Magyarországi Unitárius Egyház visszacsúszott a 11. helyre, a korábban ott lévő Jehova Tanúi pedig a 10. pozícióba kapaszkodtak fel. Amúgy a kialakult erőviszonyokat plasztikusan szemlélteti, hogy az első 7 helyen egyáltalán nem módosult a sorrend.

A TOP 10 tagjai közül a vezető hármashoz jutó támogatás egyaránt 20–22 százalékkal, rendelkezőik száma pedig 1–2 százalékkal mérséklődött. Az összeget tekintve a legnagyobb – csaknem 40 százalékos – visszaesést e körben a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége volt kénytelen elkönyvelni. A teljes mezőnyben 10 millió forintnál többet 13 egyháznak sikerült gyűjtenie.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.