Egyre kevesebb külföldi vállal nálunk munkát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarországon a munkaügyi központok 2008 egészében több mint 42 ezer külföldi állampolgár általános, illetve szezonális munkavállalását regisztrálták, ez 23 százalékkal kevesebb az előző évinél – derül ki a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) adataiból.

Január és december között 28 698 általános és 651 mezőgazdasági szezonális munkavállalási engedélyt adtak ki, a bejelentések száma 13 108 volt, emellett 4025 zöldkártya-igazolást is kiadtak. A hivatalos adatok szerint tavaly a külföldiek munkavállalási kedve az észak-magyarországi régióban csökkent a legnagyobb mértékben (29 százalékkal), míg a Közép-Dunántúlon 27 százalékos visszaesést tapasztaltak. Az összes engedély és bejelentés 60 százalékát továbbra is Közép-Magyarországon adták ki, míg a második legnépszerűbb régió a Közép-Dunántúl volt, 18 százalékkal.

Egy év alatt a kiadott általános engedélyek, mezőgazdasági szezonális engedélyek, valamint bejelentések együttes száma a Romániából érkezők esetében 41 százalékkal, 15,1 ezerre, a szlovák munkaerő esetében 36 százalékkal, 4,1 ezerre esett vissza, míg az ukrán állampolgároknál a visszaesés az átlagosnál jóval kisebb, 10 százalék volt (a tavalyi érték 7,3 ezer). Bár 2008-ban az előző évinél több munkavállalói engedélyt kaptak vietnami, kínai és mongol állampolgárok, ám az utóbbi három országból érkezettek engedélyeinek együttes száma így is csupán kissé haladja meg a 32,5 ezret. A külföldiek számára kiadott összes általános engedélyt az igénylő szervezetek 27 százaléka építőipari munkákra kérte, míg az ágazatok szerinti listán a következő helyeken a turizmus és vendéglátás, a mezőgazdaság, a vadgazdálkodás és a kiskereskedelem áll. Az adatok szerint az általános engedélyek 59 százaléka egyszerű szolgáltatás jellegű foglalkozásra, elsősorban segédmunkára vonatkozott.

Az EU országaiból érkezők számára a kiadott engedélyek és bejelentések száma 24,4 ezer volt, ebből az EU15-ök kétezerrel részesültek. A Magyarországgal határos országok (Ausztria, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia) együttesen 31,8 ezer engedélyt kaptak, míg az Európán kívüli országok együttesen hétezer engedélyt tudhattak magukénak.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Illegális cigarettagyárat számoltak fel a vámnyomozók

Közép-európai viszonylatban is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, valamint a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatát számolták fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) budapesti nyomozói – közölte a szervezet közleményben.