1,3 milliárd forint áfát csalt el a szabolcsi számlagyár
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az igazságügyi tárca által készített tervezet korszerűsíti a sok tekintetben elavultnak tekinthető csődtörvényt, egyszerűsíti és gyorsítja a csőd- és a felszámolási eljárásokat, illetve olyan új szabályokat alkot, amely igazodik a jelenlegi gazdasági helyzethez, gazdaságosabbá teszi az eljárásokat és új szankciókat vezet be a visszaélések megakadályozására.
Manapság csődeljárásra a gyakorlatban alig kerül sor. A törvényi szabályozás ugyanis előzetes hitelezői konszenzust követel meg a fizetési haladékhoz, és viszonylag nehéz a csődegyezség feltételeit is teljesíteni. Ebből kiindulva az új csődszabályozás az célozza meg, hogy a piacvesztés vagy a veszteséges gazdálkodás miatt likviditási vagy fizetési nehézségekkel rendelkező vállalkozások inkább csődöt jelentsenek, mint, hogy jelentős adósságfelhalmozást követően felszámolás induljon ellenük. A hatékony csődvédelem alapján ugyanis esély nyílhat a vállalkozás tevékenységének az újraszervezésére, illetve, hogy az adósságok rendezésére a hitelezőkkel olyan megállapodást tudjanak kötni, ami elkerülhetővé teszi a felszámolásukat.
Az egyik leglényegesebb újítás, hogy bevezetnék a bíróság által automatikusan engedélyezett ideiglenes fizetési haladékot, majd a kérelem formai vizsgálata után, hivatalból rendelnék el csődeljárás szerinti fizetési haladékot. A moratórium így a csődeljárás elrendelésétől kezdve védelmet jelenthet az adósnak a hitelezők követelés-érvényesítésével szemben. Arra szolgál, hogy az adós és a hitelezők kidolgozzák az adósságrendezés részletes feltételeit.
A csődegyezség megkötésének a feltételei is lényegesen kedvezőbbek lesznek, mert például az egyes hitelezői osztályokban a követelésarányosan számított többség már elegendő a szabályszerű egyezséghez.
A törvénymódosítás az egyszerűsített felszámolásoknál új szabályrendszert teremt meg annak érdekében, hogy a vagyontalan, már nem működő cégeket gyorsított eljárás lehessen megszüntetni. Ha a cég iratanyaga annyira hiányos, rendezetlen, hogy a felszámolási eljárás lefolytatása gyakorlatilag ellehetetlenül, akkor a cégvezetőknek, sőt a többségi cégtulajdonosoknak is megteremtődik az anyagi felelősségük, így a vagyontalan cég megszüntetésével kapcsolatos eljárások költségei nem az államot terhelik majd. Néhány esetben rövidülhetnek a határidők. A felszámoló eljárása is részletesebb lesz, és felelősségi szabályai szigorodnak. A tervezet ugyanakkor lehetővé teszi a felszámolási eljárás megszüntetését, ha az adós valamennyi tartozását rendezi, és kifizeti az eljárás költségeit is.
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!
Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!