Egyre több a bűnöző a gazdaságban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly több mint 16,7 ezer regisztrált gazdasági bűncselekményt kezelt az ügyészség – derült ki a Legfőbb Ügyészség 2009. évről szóló beszámolójából.

Tavalyelőtt még 16 ezernél kevesebb eset volt, 1990-ben pedig nem érte el számuk a tízezret. Az elmúlt öt évben trendszerűen emelkedett az összes bűncselekményen belül a gazdaságiak aránya, tavaly 4,3 százalékot tett ki, ami az elmúlt húsz év legnagyobb arányát jelenti.

Ez a növekmény azonban nem mutatkozik meg az értékekben: míg 2008-ban 46,1 milliárd forintot tett ki a gazdasági bűncselekmények által érintett összeg, addig tavaly „csak” 41,5 milliárdot.

Ezen persze nincs mit csodálkozni, hiszen az esetek legnagyobb része kisebb értéket képvisel. A legtöbb eset valamilyen készpénz-helyettesítő eszközzel kapcsolatos visszaélést érint, vagyis kártyahamisítást, csalást, lopást. Tavaly mintegy hatezer ilyen esetet vizsgált az ügyészség. Ez két év alatt mintegy negyvenszázalékos emelkedést jelent, ebből azonban nagyobb kárt csak 99, jelentős kárt pedig 33 esetben okoztak.

Az elmúlt évek alatt folyamatosan csökkent az adócsalások száma: 2004-ben még több mint 3,1 ezret regisztrált az ügyészség, 2006-ban már csak kétezret, tavaly pedig 1,6 ezret. Az ügyészség szerint ennek oka az adózási fegyelem javulásának köszönhető, ez azonban az önként befizetett adók esetében nem ilyen egyértelmű.

Nem csökkent érezhetően a csődbűntettek száma: 2008-ban 416, tavaly pedig 402 ilyen esettel találkozott az ügyészség, a számviteli előírások megszegésével kapcsolatban azonban jelentős, harmincszázalékos emelkedés ment végbe egy év alatt, mintegy 900 esetet regisztráltak. A bűnfelderítés javulását mutatja, hogy tavaly 21 pénzmosás szándékos bűntette ügyében indult eljárás, 25 esetben pedig gondatlanságból elkövetett vétséget regisztráltak – 2008-ban ilyen esetek nem voltak.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.