Egyszerűsített foglalkoztatás csak jövőre?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Font Sándor fideszes országgyűlési képviselő módosító indítványt terjesztett elő az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló, tavaly elfogadott törvény hatálya lépésének az elhalasztása iránt. A javaslat jelenleg bizottsági tárgyalásra vár. Ha tavasszal elfogadná a parlament, csak jövő januártól szűnne meg az alkalmi munkavállalói könyv.
A tavaly elfogadott egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény olyan mértékű adóemelést, és adminisztrációs terhelést rendel el, amely tovább erősíti a szürkegazdaságot, a nagyarány ú
munkanélküliség ellenére gátolja a munkába állást, lehetetlen helyzetbe hozza a mezőgazdaságot, és a törvény betarthatatlansága miatt állandó hatósági fenyegetettségnek teszi ki a munkaadót és munkavállalót . Ezért az önálló képviselői indítvány az április elsején esedékes életbelépést 2011. január 1-jére javasolja áthelyezni. Addig lenne elégséges idő a rendszert újraértelmezni, és az Európában bevált modellekre alapozva egy hosszútávon működő struktúrát kialakítani – olvasható a javaslathoz fűzött indokolásban. Mindebből az derül ki, hogy az elfogadott törvény hatályba lépésének az elhalasztása esetén a választásokat követően felálló parlament előtt szóba kerülhet az egyszerűsített foglalkoztatás új rendszerének az átalakítása, módosítása is. Kérdés, hogy április elsejéig reális esély mutatkozik-e a halasztásról szóló javaslat elfogadására. Az országgyűlés tavaszi ülésszakának tervezett napirendje ugyanis eddig még nem állt össze. Ellenkező esetben azonban alig két hónap múlva megszűnnek az alkalmi munkavállalói könyvek és a közteherjegyek, ezzel egyidejűleg jelentősen megváltoznak az idényjellegű, illetve alkalmi munka szabályai. Az AM könyv sok visszaélésre adott lehetőséget. A hatóságok (munkaügyi, adóhatósági) tapasztalatai szerint gyakran az alkalmi munkavállalásba bújtatták a feketefoglalkoztatást. Az elektronikus, illetve telefonos bejelentési kötelezettséggel azonban mindez kiküszöbölhető. A foglalkoztatóknak azonban úgy tűnik az új rendszerben sem csökkenn az adminisztrációs terhelésük. Az egyszerűsített foglalkoztatás részleteit jelen rovatunkban decemberben már ismertettük.