Egyszerűsödő cégeljárások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

dr. Varga Péter az Adó Szaklap 11-12. számában a cégtörvény és a hozzá kapcsolódó jogszabályok változásairól ír. A módosítások a vállalkozásalapítás egyszerűsítését és egyben az ezzel járó költségek csökkentését szolgálják. Ezek közül emelünk ki néhányat.

Már az elmúlt évben kihirdetett cégtörvény is nagyon jelentős, alapvető változásokat hozott a korábbi szabályozáshoz képest. A törvény újraszabályozta a cégeljárást, a korábbiaknál sokkal alaposabbá, áttekinthetőbbé tette azt. A Ctv. 2006. július 1-jétől valamennyi gazdasági társaság számára lehetővé tette a cégbejegyzési és változásbejegyzési eljárás elektronikus lefolytatását. A Ctv., illetve a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) egyik legjelentősebb újítása volt a törvényi szerződésminták bevezetése. A Ctv. mellékletét képező szerződésminták lehetővé teszik a kisvállalkozások (közkereseti, betéti és korlátolt felelősségű társaságok) számára, hogy a korábbinál jóval egyszerűbben a törvényi szerződésminta kitöltésével készítsék el társasági szerződésüket.

Cégnév, székhely

A Ctv.-t módosító, fő szabályként 2007. szeptember 1-én hatályba lépett 2007. évi LXI. törvény első fontos módosítása, hogy nem követelmény többé a cégnévben szerepeltetni, hogy mire irányul a cég tevékenysége. A cégnévnek a választott cégforma megnevezését, valamint legalább a vezérszót kell tartalmaznia. A módosítás – nemzetközi példákra is figyelemmel – nagyobb döntési mozgásteret biztosít a cég tulajdonosai számára a ˝székhely˝ fogalmának meghatározásakor. A korábban hatályos rendelkezés szerint a cég székhelye a központi ügyintézés helye volt. A módosítás nyomán elválhat a székhely és a központi ügyintézés helye. Lényeges újítás, hogy a cég székhelyeként a cégjegyzékbe annak az ügyvédnek (ügyvédi irodának) a székhelye is bejegyezhető, amely a cég megbízásából gondoskodik a cég üzleti és hivatalos iratainak átvételéről, érkeztetéséről, megőrzéséről, rendelkezésre tartásáról.

Aláírási címpéldány

A módosítás a cégeljárásban egyenértékűnek tekinti a közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányt, és az ügyvéd által ellenjegyzett aláírásmintát. Az ügyvéd aláírásminta ellenjegyzésére kizárólag cégbejegyzési, illetve a cégjegyzésre jogosult személyének változására irányuló változásbejegyzési eljárásban jogosult, és az aláírásminta elkészítésének feltétele az, hogy az a cégeljárásban becsatolásra kerüljön.

Csökkenő adminisztráció

A cég bejegyzésére irányuló cégeljárásban a pénzbeli hozzájárulás befizetésének igazolására a cégtörvény rendelkezései alapján sor kerülhet ügyvéd által ellenjegyzett vagy közjegyző által közokiratba foglalt ügyvezetői nyilatkozattal. Az ügyvezető a cég bejegyzését követő 8 napon belül köteles a cég pénzforgalmi számláját megnyitni és a rendelkezésre bocsátott pénzbeli hozzájárulás összegét a számlára befizetni.

A korábban hatályos rendelkezések kötelezően írták elő a kézbesítési megbízottat arra az esetre, ha a társaság tagjai között olyan külföldi jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy külföldi természetes személy található, aki Magyarországon nem rendelkezik belföldi lakóhellyel. A módosítás a kézbesítési megbízott szabályait diszpozitívvá tette, és megszünteti a kézbesítési megbízott személyére vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat.

2008. július 1-től kötelező az elektronikus cégeljárás

A cég bejegyzése (változásbejegyzése) iránti kérelmet 2008. július 1-jétől elektronikus úton kell benyújtani. A cégbíróságnak a cégre vonatkozó iratokat elektronikus okirat formájában kell nyilvántartania.

Már 2007. szeptember 1-erl magszűnt a szerződésmintával, azonban nem egyszerűsített cégeljárás keretében történő cégalapítás, változásbejegyzési eljárás lehetősége. Az egyszerűsített cégeljárásban a bejegyzési, változásbejegyzési kérelmet 2007. szeptember 1-jétől elektronikus úton kell benyújtani.

A közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság és a zártkörűen működő részvénytársaság alapításának bejegyzésére – egyszerűsített, elektronikus cégeljárásban – 2008. július 1-től 1 munkaóra alatt kerül sor. Ez a határidő 2008. július 1-jéig két munkanap.

Illetékváltozások

A módosítás a cégek piacra lépésének egyszerűsítése mellett olcsóbbá is teszi a cégalapítást, ugyanis egyszerűsített cégeljárás esetén – cégformától függetlenül – a normál bejegyzési eljárásban meghatározott illetékhez képest (50, illetve 100 ezer forint) lényegesen alacsonyabb, azaz 15 ezer forint illetéket kell megfizetni.

A már működő cégek változásbejegyzési eljárásában szintén 15 ezer forint illetéket kell megfizetni, kivéve azokban a bonyolultabb ügyekben, amelyekben az adott változásbejegyzési kérelem elbírálása a cégbíróságoktól összetettebb és bonyolultabb munkavégzést igényel. Ilyen bonyolult ügynek számít a szervezeti változás, a minősített többséget biztosító befolyás létrejötte, az elismert vállalatcsoportként való működés, illetőleg a nyilvánosan működő részvénytársaság adataira vonatkozó változásbejegyzés. Ez utóbbi esetekben a változásbejegyzési eljárás illetéke 50 ezer forint.

Csükkenő tőkeminimum

Szeptember 1-jétől a korlátolt felelősségű társaság törzstőke minimuma 3 millió forint helyett 500 ezer forint. A zártkörűen működő részvénytársaságnál az alaptőke minimuma 20 millió forintról 5 millió forintra csökkent.

A vezető tisztségviselő e feladatát újra elláthatja munkaviszony keretében, 2007. szeptember 1-jétől a vezetői tisztség betölthető mind megbízási jogviszony, mind munkaviszony keretében.

Dr. varga Péter cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2007/11-12. számában olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

Árfolyam az áfában (XIII. rész)

A cikksorozat következő részében a számlán feltüntetett adó forintosításához, valamint a meghatalmazotti számlázás, önszámlázás esetén alkalmazandó árfolyamról lesz szó.

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.