Életbiztosítás válthatja fel a cafeteriát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövő évtől életbe lépő adóváltozások egyik legfontosabb eleme a cafeteria rendszer megadóztatása. Az eddig adómentes szolgáltatás jövőre a vállalatoknak nem lesz sokkal olcsóbb, mint a munkabér, így már most érdemes új, az adóból leírható, járulékmentesen adható forma után nézni. Ilyen megoldás lehet például az életbiztosítás.

Az eddig adómentes cafeteria rendszer széles körű népszerűségre tett szert az elmúlt években, hiszen járulékterhektől mentesen lehetett díjazni az alkalmazottakat. A jövő évtől viszont a munkaadónak 25% adót kell fizetnie a természetbeni juttatások közül az üdülési csekk, a meleg étkezési jegy, az iskolarendszerű képzés költsége, az iskolakezdési támogatás, a helyi utazási bérlet, valamint az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztár után. A hideg étkezési és a kultúr utalványra pedig összesen 95,5% teher rakódik, 27% munkáltatói járulék és 54% szja a szuperbruttósítás miatt. Valamennyi juttatás mértékét felső korlát fogja szabályozni.

A vállalatoknak el kell gondolkodniuk azon, hogy miként tudnak továbbra is ugyanannyit nyújtani az alkalmazottaiknak, mint az idén úgy, hogy ez ne kerüljön többe. Az egyik ilyen adó- és járulékvonzat nélkül adható juttatás a határozatlan tartamú kockázati életbiztosítás.

„”A konstrukció keretében a vállalat életbiztosítást köthet a munkavállalói számára. Ezzel költséghatékonyan tud értéket nyújtani az alkalmazottnak, hiszen a biztosítási díjat a cég költségként leírhatja.”” – mondja Zolnay Judit, az Aviva Életbiztosító értékesítési és marketing vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: „”Az életbiztosítási szerződés költségként elszámolható, illetve a Pénzügyminisztérium határozata alapján TB- és SZJA-mentesen adható béren kívüli juttatásnak minősül.””

Az egyéb juttatási formákhoz képest további előnyt jelent, hogy az életbiztosítás egyenként is megköthető differenciált összegben: a jobb teljesítmény alapján a cégvezető kiválaszthatja, ki és milyen összeggel részesülhet ebben a juttatásban, így ez beépülhet az ösztönzési rendszerbe. A biztosítás adómentessége előnyt jelent az önkéntes nyugdíjpénztári befizetésekkel szemben is, mivel utóbbit jövőre 25 százalék adó terheli.

„”Aki az életbiztosítást választja adóoptimalizálásként, annak érdemes tudnia, hogy egy szerződésen belül akár több személy biztosítási védelmére is van lehetőség, amellett a cég által kötött életbiztosítás lehetővé teszi, hogy a hosszú távú megtakarítás az adózás előtti jövedelemből keletkezzen.”” – hangsúlyozza Zolnay Judit.

Az életbiztosítás további előnye, hogy nincs a céghez kötve. Ha a munkavállaló és a vállalat útjai elválnak, akár nyugdíjazás, akár munkahelyváltás révén, az alkalmazott több lehetőség közül választhat: maga fizetheti tovább a biztosítást, vagy díjmentesítheti, esetleg visszavásárolja azt. Utóbbi esetben azonban adóznia kell, hiszen ezt a tranzakciót személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás terheli.

Forrás: TőzsdeFórum Online


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.