Életüket kockáztatták az offshore-botrány kirobbantói


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Volt, aki az életét kockáztatta azzal, hogy részt vett a Panama-iratok feldolgozásában – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Frederik Obermaier. 


Frederik Obermaier, a Süddeutsche Zeitung oknyomozó újságírója Bastian Obermayerrel közösen írta meg hazánkban tegnap bemutatott könyvét munkájukról, Panama-iratok (Egy világraszóló leleplezés története) címmel, amely az oknyomozó újságírók által kirobbantott offshore-bnotrányról szól.

Obermaier azt interjúbn azt mondta: „Én német újságíróként szerencsés helyzetben vagyok, engem sosem fenyegettek meg, csak bepereltek. Ugyanakkor mi is hoztunk óvintézkedéseket: körömlakkal kentük le a számítógépünket, hogy látsszon, ha valaki birizgálta a csavarokat. Az én vezetéknevem nem ugyanaz, mint a családomé, a címemet nem ismerik Németországban, a szomszédaim sem tudják, hogy hívnak. De ez a relatív biztonságérzet nem mindenkire igaz azok közül, akik dolgoztak a Panama-iratokon.(..) Például török kollégáink életveszélyes fenyegetéseket kaptak telefonon, és tényleg veszélyben is érezték magukat. Ecuadorban kitweetelték a projekten dolgozó újságírók adatait, és arra szólították fel a helyieket, hogy bántsák őket.De panamai kollégáinkat is említhetnénk, akik a legutóbbi hetekben is csak testőrökkel mentek nyilvános helyre, mert féltek. Ezt mindig észben kell tartanunk, amikor erről a projektről beszélünk. Mi csak két német újságíró vagyunk, akik elkezdték ezt az egészet, de az igazán kemény melót mások végezték, akár életüket is kockára téve”. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]