Emelkedik a jövedéki adó és a játékadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

November 1-től emelkedik a jövedéki adó az Országgyűlés hétfői döntései nyomán. A gázolaj és a szerencsejátékokra kivetett adó a tervek szerint, míg a korábbiakhoz képest a cigaretta jövedéki adója jobban, a nem természetes aromájú szeszeké kevésbé emelkedik.

A több adótörvényt módosító, „Az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításáról” címet viselő törvényjavaslat zárószavazása előtt olyan módosításokat támogatott a kormány, majd az Országgyűlés, amely növeli a cigaretta adóját, viszont megszünteti a természetes aromával készített, és az egyéb párlatok jövedéki adóbeli megkülönböztetését.

Így november 1-től az ezer darabonkénti adó a korábbi 9750 forint helyett 10.550 forint lesz, 2012. május 1-től 11.300 forint, míg 2012 november 1-től 11.750 forint lesz a jövedéki adó a cigarettán.

Az alkoholpárlatoknál az volt a kormány célja, hogy a természetes aromával ízesített ilyen termékek adója alacsonyabb, míg a többié magasabb legyen. Rogán Antal ezt a megkülönböztetést eltörölni javasolta, de úgy, hogy minden párlatra az alacsonyabb taksát kelljen alkalmazni. Ez a 89 900 forint csak 5 százalékkal több a mai – minden párlatra alkalmazandó – adónál.

November 1-jétől 13 forinttal, 110 forintra emelkedik a gázolaj jövedéki adója, és nő a szeszesitaloké, valamint a dohánytermékeké is. A mai mérték öt-, illetve hatszorosára emelkedik a pénznyerő játékautomaták tételes adója, és január 1-jétől megadóztatják az online szerencsejátékot is.

Az eddigi minimum 45 helyett ezután csak 30 napnak kell eltelnie a fizetési kötelezettséget megállapító törvények kihirdetése és hatálybalépése között. Így a jogszabályváltozás nyomán a korábban megszavazott jövedékiadó-emelések november elsejétől hatályba is léphetnek.

Forrás: A törvényjavaslat szövege


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.