Félnek a bankok a külföldi divattól: akarunk előbb fizetni?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyugat-európai gyakorlattal ellentétben hazánkban kevésbé általános, hogy az adósok a futamidő vége előtt visszafizetik a felvett jelzáloghitelt – derül ki a BG Hitel & Lízing elemzéséből.

A nyugati példák szerint egy hitelkonstrukció díjtételei között ma már az előtörlesztés szabályozása legalább olyan fontos szerepet játszik, mint a napi szintű költségek, a Lajtán túl ugyanis jellemzően 10-12 év alatt fizetnek vissza egy 20 évre felvett hitelt.

A pénzintézetek természetesen kevésbé örülnek annak, ha az ügyfelek idő előtt szabadulnak a hiteltől, a szükséges garanciákat azonban itthon csak a hitelszerződésekbe építhetik be. Jellemzően az előtörlesztett összeg 2-4%-át, valamint 40-50 ezer forintot kell ekkor megfizetnie az adósnak.

A magyar jelzáloghitelesek jellemzően az állami támogatásos konstrukciókat törlesztik vissza előszeretettel a futamidő vége előtt. A bank ezen eseteknél a kamatok elvesztése mellett az állami támogatásnak is búcsút inthet, mely nagyban befolyásolja a profitot.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.