Fény az alagút végén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A konvergenciaprogram végrehajtásának köszönhetően – elsősorban a fekete- és szürkegazdaság visszaszorításával – nyílhat lehetőség a következő években a járulékok és adók, illetve 2009-től a vállalkozások terheinek csökkentésére, és az ország felzárkózásának folytatására – mondta Veres János pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A pénzügyminiszter szerint a konvergenciaprogram végrehajtásának első éve sikeres volt, amit a külföldi szakemberek is elismernek. A program körüli viták véleménye szerint nem szakmai, hanem sokkal inkább politikai jellegűek, ám nem gátolhatják a feladatok végrehajtását.

Veres János elismerte, hogy a program végrehajtásához, annak társadalmi támogatottsága is szükséges. A 2008-as büdzsé javaslat biztosítja, hogy a konvergenciaprogram a kijelölt úton haladjon. Az MTI kérdésére nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy a szürke- és feketegazdaság kifehéredéséből származó jelentős többletbevételek esetén már 2009-ben lehetőség nyílhat az adók és járulékok csökkentésére.

Emlékeztetett arra, hogy e többletbevételeket alapvetően tehercsökkentésre, illetve az ország versenyképességének növelését szolgáló oktatási célok finanszírozására lehet használni. Az oktatásról szólva a pénzügyminiszter fő feladatnak nevezte a képzési rendszer olyan átalakítását, amely a jelenleginél jobban igazodik a gazdasági szereplők igényeihez. Hangsúlyozta: a gazdasági átalakulás, a versenyképesség fontos alapja, háttere a szellemi ismeretek bővítése.

A gyakorlati képzést illetően helyesnek nevezte, ha a hagyományos képzési irányok fenntartása és továbbfejlesztése mellett újakkal is bővül a rendszer. Ez jelentős anyagi tehervállalással is jár, a költségvetés, illetve a képzésben résztvevők, vagy a munkáltatók részéről – ismerte el a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy ehhez az uniós programok biztosíthatnak megfelelő hátteret.

Magyar Bálint, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, korábbi oktatási miniszter arról beszélt, hogy ma még jelentősen elmarad a magyarországi felnőttképzésben résztvevők száma a nyugat-európai átlagtól, ami várhatóan a következő években változik. A felnőttképzésben a piac jelentős bővülése várható – prognosztizálta.

Magyar Bálint hangsúlyozta, hogy a felnőttképzés növekvő szerepe bővülő forrásokat, uniós és magánforrásokat igényel. A felnőttképzés bővülésének igényét megalapozza az a tény is, hogy míg Nyugat-Európában az állampolgárok életük során négyszer, hatszor váltanak szakmát, addig Magyarországon csak két-, két és félszer – mondta Magyar Bálint.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Illegális cigarettagyárat számoltak fel a vámnyomozók

Közép-európai viszonylatban is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, valamint a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatát számolták fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) budapesti nyomozói – közölte a szervezet közleményben.