Gigantikus NAV-akció: 5 milliárd forint értékű vagyont lefoglaltak, 15 fő került őrizetbe


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összesen 10,5 milliárd forint kárt okozott a költségvetésnek az a három, mobiltelefonok és más elektronikai eszközök kereskedelmével foglalkozó bűnszervezet, amit nemrég számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A bandák módszere azonos volt: a Közösségből beszerzett árut egy szövevényes céghálón átfuttatva kerülték el az áfafizetést, így versenytársaiknál jóval kedvezőbb áron tudták kínálni termékeiket – olvasható a NAV weboldalán.

A külföldről behozott elektronikai cikkeket, mobiltelefonokat a bűnszervezetek egy bonyolult számlázási láncon, gyakran mindössze pár hónapig működő, székhelyszolgáltatóhoz bejelentett, strómanok vezette bukó cégeken keresztül számlázták tovább, áfafizetés nélkül. Ezek a cégek valós gazdasági tevékenységet nem végeztek, alkalmazottaik nem voltak, kizárólag fiktív számlázásra használták őket, sok közülük rövid úton külföldi állampolgárok nevére került. Amellett, hogy az áfacsalással a láncolat végén álló haszonhúzók jelentős árelőnyhöz jutottak, összességében 10,5 milliárd forinttal károsították meg a költségvetést.

A NAV összehangolt akciójában 59 helyszínen összesen 226 nyomozó, járőr, IT-szakember vett részt, a kutatásokat a MERKUR bevetési egység és az EUROPOL is támogatta. A költségvetési kár megtérítésére országszerte több mint 5 milliárd forintos vagyont, közte 1,5 milliárd forint értékben ingatlanokat, 1 milliárdos bankszámlavagyont, 187 milliónyi készpénzt, 800 milliós követelésállományt, 616 millió forint értékben árukészletet és 100 milliós gépkocsiflottát sikerült biztosítani, valamint egy 800 milliós áfakiutalást is megakadályoztak.

A nyomozók összesen 25 személyt állítottak elő és hallgattak ki, közülük 15 fő őrizetbe is került. A bíróság összesen 14 gyanúsított letartóztatását és további 1 bűnügyi felügyeletét rendelte el. A költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt a bűnszervezetek irányítói akár 20 évet is kaphatnak.

(nav.gov.hu)


Kapcsolódó cikkek

2021. május 10.

2015-ös százmilliós áfacsalás miatt emeltek vádat

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt vádat emelt a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség egy férfival szemben, aki nem vallotta be az általa vezetett tatai gazdasági társaság termékértékesítéséből eredő bevételét és csaknem százmillió forint áfát nem fizetett meg.