Heti NAV-figyelő: 39. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogdíj módosított fogalmát és annak tao-módosító hatásait, valamint a egyszerűsített foglalkoztatás szabályait ismertette múlt héten a NAV. Magyarázunk, értelmezünk az Accace Magyarország segítségével.


1. Változások a társasági adóban a jogdíjjal kapcsolatban

A NAV kiadta a jogdíjhoz kapcsolódó szabályok változásáról a társasági adóban szóló tájékoztatót.

Az idei júliusi adóváltozások (melyekről itt és itt írtunk) a jogdíj fogalmát, és annak társasági adóalap módosító hatását is érintették. A módosítás a jogdíjak csupán adóoptimalizálási célból történő átcsoportosítását korlátozza, és az OECD által kidolgozott, az ECOFIN Tanács által jóváhagyott nexus módszertannak és a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvénynek történő megfelelést szolgálja.

Lényegi változás, hogy míg eddig a jogdíjból származó bevételt vehettük figyelembe a korrekciós tételek számításakor, addig mostantól a joghoz kapcsolódó eredményből kell a korrekciós tételeket megállapítani.

Továbbá az új szabályok értelmében a jogdíj címén realizált nyereség egy adott immateriális jószágra tekintettel csak olyan arányban jogosít kedvezményre ezen túl, amilyen arányban az adózó az előállításához ténylegesen hozzájárult. Ennek érdekében módosításra került a jogdíj fogalma, a hozzá kapcsolódó adóalap korrekciós tételek szabályai, valamint a vonatkozó átmeneti szabályok is bevezetésre kerültek.

A jogdíj definíciója mostantól a következő:

  • a szabadalom,

  • a használatiminta-oltalom,

  • a növényfajta-oltalom,

  • a kiegészítő oltalmi tanúsítvány,

  • a mikroelektronikai félvezető termékek topográfiájának oltalma,

  • a szerzői jogi védelemben részesülő szoftver hasznosítási engedélye, felhasználási engedélye, illetve

  • a ritka betegségek gyógyszerévé minősítés.

A Tao tv. értelmében a fenti kizárólagos jogokból származó, illetve ezen jogok értékesítéséből, apportálásából származó eredmény, valamint az ahhoz kapcsolódó termékértésesítésből és a szolgáltatásnyújtásból származó eredmény hányada minősül jogdíjnak.

Fontos változás történt a kapcsolt vállalkozásoktól megrendelt, valamint az átvett K+F szolgáltatások terén is. Esetükben a korrekciós tétel a törvény által meghatározott arányszámmal megállapított hányadát lehet figyelembe venni, mely arányszám azt mutatja, hogy az adózó mennyiben járult hozzá adott immateriális jószág előállításához. Az arányszámot megfelelő kalkulációval és egyéb dokumentációval kell alátámasztani.

Az új szabályokat a 2016. június 30-a után megszerzett vagy előállított jogdíjra jogosító immateriális jószágra, valamint a 2016. június 30-át követően megszerzett bejelentett immateriális jószágra kell alkalmazni. Az ezen időpont előtt megszerzett, előállított bejelentett immateriális jószágokra vonatkozó kedvezmények a 2016. július 16. előtt hatályos „régi”” szabályok szerint érvényesíthetőek, néhány szűkítő határidő mellett.

2. Idénymunkások egyszerű foglalkoztatása

Az ősz beköszöntével eljön a mezőgazdasági betakarítások ideje, amihez a gazdáknak több munkaerőre van szüksége, mint az év többi részében. Mivel ez a típusú munka idényjellegű, ezért a jogszabály lehetőséget ad a mezőgazdasági idénymunkások egyszerűsített foglalkoztatására. A mezőgazdasági idénymunkások egyszerűsített foglalkoztatásának egyik feltétele, hogy a munkaviszony időtartama ne haladja meg a 120 napot egy naptári éven belül. Az idénymunkában foglalkoztatottak után munkavállalónként 500 Ft / naptári nap közterhet kell fizetnie a munkáltatónak a következő hónap 12-ig.

Nem szabad elfeledkezni a bejelentésről sem. Az idénymunkában való foglalkoztatást be kell jelentenie a foglalkoztatónak a NAV-nál, mely kötelezettségének elektronikusan a 16T1042E jelű nyomtatványon, de akár telefonon (a 185-ös számon) is eleget tehet. Fontos azonban, hogy bármelyik típusú bejelentést is választja, ügyfélkapus regisztrációra szüksége lesz.

A bejelentést a munkavégzés kezdete előtt kell teljesíteni, és főszabály szerint a módosításra, visszavonásra a bejelentéstől számított 2 órán belül van lehetőség.

A további feltételekről, korlátozásokról és részletes szabályokról a 46. számú tájékoztató füzetben olvashat.

3. Információs füzet a Magyarországon üzemeltetett vámudvarok elérhetőségeiről

4. Megjelent az Adóvilág legfrissebb száma

Az Adóvilág a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szaklapja, amely immáron 20 éve segíti az adózókat a jogszabályok értelmezésében, valamint a bevallások kitöltésével kapcsolatban felmerült kérdésekben. Az e havi szám tartalomjegyzéke itt tekinthető meg.

 

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 12.

NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.

2024. november 12.

A magánszálláshely-szolgáltató által elszámolható értékcsökkenési leírás

Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.