Hiába az adóteher, hasítanak a pálinkafőzdék
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Visszatért az adófizetés miatt elpártoló ügyfelek egy része a pálinkafőzdékhez, terjed a házi pálinkafőzés is.
Január eleje és június vége között 1,8 millió liter ötvenfokos pálinkának megfelelő mennyiségű párlatot adtak ki az ország szeszfőzdéi, ez majdnem a duplája a 2015 első felében rögzített egymillió liternek, írja a Magyar Idők.
Sokakat elriasztott, hogy míg korábban csak a főzés árát kellett leróniuk – literenként nagyjából hétszáz forintot –, a múlt évben már a szeszadóval is számolni kellett. Egy liter pálinka kifőzése így hozzávetőleg 1500 forintba került. Az ügyfelek egy része azóta visszatért, pedig adót továbbra is fizetni kell.
A házi pálinkafőzés terjedésére onnan lehet következtetni, hogy egy ideje be kell jelenteniük a polgároknak, ha főzőberendezést vásárolnak otthonra. Az adóhatóság önkormányzati adatokat tartalmazó kimutatása szerint idén, hat hónap alatt közel 3500 készülékről érkezett jelzés a helyhatóságokhoz; a múlt év eleje óta már több mint tizenhatezer üst került be a nyilvántartásokba.
– Fontos, hogy január óta úgynevezett párlatadójegyet kell vásárolniuk azoknak, akik otthon főznének pálinkát – mondta a Magyar Időknek a NAV sajtófőnöke. Suller Attila hozzátette: az egy liter pálinka előállítását lehetővé tevő jegyért hétszáz forintot kell fizetni. Az év első felében – a hatóság kimutatása szerint – a főzni vágyók majdnem huszonötezer jegyet váltottak ki, ezek révén 17 millió forint bevétel érkezett az államkasszához.
– A jegyet a párlat előállítása előtt kell beszerezni – hívta fel a figyelmet a sajtófőnök. Suller Attila kitért arra is, hogy immár nem a NAV, hanem az önkormányzatok ellenőrzik az otthoni pálinkafőzés szabályainak betartását.
– Az adóhatóság törekszik arra, hogy megakadályozza olyan párlatok forgalomba kerülését, amelyeket otthon készítettek – mondta a sajtófőnök, majd aláhúzta: a házi főzésű pálinka csak saját használatra szolgálhat. A pénzügyőrök emiatt a piacokon és a vendéglátóhelyeken is rendszeresen razziáznak, de figyelemmel kísérik az újságokban és az interneten megjelenő hirdetéseket is – olvasható a lapban.