Idén még kétszámjegyű marad a munkanélküliségi ráta


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az erre az időszakra jellemző szezonális hatások miatt, a vártnak megfelelően romlottak 2010. november és 2011 január között a munkaerőpiaci mutatók Magyarországon az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik látványos javulásra a következő hónapokban sem számítanak, év végén is kétszámjegyű munkanélküliségi rátát várnak.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető szerint nem nem várható javulás a beruházások alacsony száma és amiatt, hogy a cégeknél jelentős kapacitásfelesleg van. Így nem lesz jelentős munkaerő-kereslet a vállalatoknál. Németh Dávid, a ING Bank elemzője is erre az időszakra jellemző a szezonális hatásokra vezette vissza a munkanélküliségi ráta emelkedését.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint a munkanélküliségi ráta 2010. november és 2011. január között 11,2 százalékra nőtt a megelőző időszaki és az egy évvel korábbi 10,8 százalékról, a munkanélküliek száma 4,0 százalékkal, 474 ezer főre nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 2010. november és 2011. január között 3 millió 776 ezer fő volt, ami 0,7 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.

Kondrát Zsolt kiemelte, hogy erre az időszakra 11,1 százalékos munkanélküliségi rátát jeleztek, 0,1 százalékponttal alacsonyabbat a mértnél. Hangsúlyozta, hogy a vizsgált időszakban erős szezonalitás jellemzi a munkaerőpiacot, általában minden év elején arra lehet számítani, hogy növekszik a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottaké pedig csökken. Többnyire március körül van a mélypont a foglalkoztatottságban, ekkor szokott a legmagasabb lenni az munkanélküliségi ráta is.

Az év végéig kétszámjegyű munkanélküliségi rátával számolnak. Jó esetben 10 százalék, rosszabb helyzetben 10,5-11 százalék közötti szinten alakulhat a mutató – mondta Kondrát Zsolt.

Németh Dávid kiemelte: lassan épül fel a munkaerőpiac, áprilistól folyamatosan, a nyári hónapoktól pedig nagyobb ütemben javul a foglalkoztatottság, ezáltal csökkenhet a munkanélküliség.

Az ING Bank elemzője szerint az idén az év második felében 10,5 alatti, inkább a 10 százalékhoz közelítő munkanélküliségi ráta várható. A foglalkoztatottságon valójában az alulképzett munkaerő képzésével lehetne javítani – mondta Németh Dávid.

Forrás: MTI


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.