Így adózik a családi pótlék után az élettárs


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ha az együtt élő házas- vagy élettársak vonatkozásában hónap közben változás történik, akkor annak a társnak keletkezik egyéb jövedelme, aki a kifizetés napján a jogosulttal együtt él.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 2009. szeptember 1-jétől hatályos 28. § (18) bekezdése értelmében a családi pótlékot egyéb jövedelemként –, ezen belül adóterhet nem viselő járandóságként – kell figyelembe venni 50-50 százalékban a jogosult magánszemélynél és a vele együtt élő házastársnál, élettársnál is – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.

Az APEH tájékoztatása szerint a jövedelem 50-50 százalékban történő megosztásánál a családi pótlék kifizetésének napja az irányadó, azaz, ha az együtt élő társak vonatkozásában hónap közben változás történik, akkor annak a társnak keletkezik egyéb jövedelme, aki a kifizetés napján a jogosulttal együtt él.

Nem valószínű, hogy az APEH fogja ellenőrizni az élettársi közösség meglétét, illetve felbomlását, már csak azért sem, mert a családi pótlék kiutalása a kincstár feladata – tájékoztatta a Napit az adóhivatal sajtóosztálya.

Amint arról korábban a Napi Gazdaság beszámolt, az érintetteknek a családi pótlék ötven-ötven százalékát kell beleszámítaniuk az adóalapjukba, vagyis jóllehet adót ez után nem kell fizetniük, ám a teljes jövedelmet terhelő adó magasabb lesz. A szabály a gyereküket egyedül nevelő szülők esetében annyi könnyítést ad, hogy esetükben csak a pótlék ötven százaléka lesz az adóalap része, a másik fele a régebbi rendszer szerint teljesen kívül marad a jövedelmen.

Amellett, hogy némiképp megemelkedik így a havi adóelőleg összege, a munkavállalóknak nyilatkozniuk is kell a munkáltatónál arról, hogy mennyi családi pótlékot vesznek igénybe. A munkáltatónak ugyanis a munkabér adóelőlegének kiszámításakor tudnia kell, hogy mekkora összegű pótlékot kell beszámítania az adóalapba.

Több szervezet is megfogalmazta a rendelkezéssel kapcsolatban alkotmányossági aggályait. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete az Alkotmánybírósághoz is fordult, mert szerintük a szabályozás több helyen problémás. Egyrészt annak is kell adóznia utána, akinél nem is jelenik meg jövedelemként – mert például csak az egyik szülő tudja igénybe venni -, ezzel szemben az adóalapba mindkét szülő esetében beleszámít. Más szakértők azonban nem értenek egyet az MKOE álláspontjával, szerintük a rendelkezés teljes mértékben megfelel az alkotmánynak.

Forrás: Napi Gazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.