Így ellenőrzik a nyaraló- és vendéglátóhelyeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A fogyasztóvédelmi és az adóhatóság szakemberei az idegenforgalmi szezonban elsősorban a sok vendéget vonzó vízparti nyaralóhelyek, strandok, wellness és gyógyturisztikai helyek, illetve különféle fesztiválok, rendezvények, városközpontok vendéglátó-ipari egységeire koncentrálnak.


Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a nyári idegenforgalmi főszezon fogyasztóvédelmi ellenőrzései augusztus 24-ig tartanak.

Ellenőrzik a szabályok betartását a személytaxi-szolgáltatásnál, a fiatalkorúak dohány-, és alkoholtermékekkel történő kiszolgálása területén, valamint a zenés-táncos szórakozóhelyeken is.

A vizsgálatok főként a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytató vállalkozások kiszűrésére, illetve az árfeltüntetés szabályainak ellenőrzésére irányulnak. A vizsgálat a vendéglátó-ipari egységeknél kiterjed az italok térfogatára, az értékesített termékek mérésére, a felszolgálási díj feltüntetésére, a nyugta és számlaadási kötelezettségre.

A főszezoni ellenőrzés során vizsgálják a kereskedelmi tevékenység általános feltételeit, például a nyitvatartási idő feltüntetését, illetve a vásárlók könyvére vonatkozó szabályok betartására.

A fogyasztóvédelmi felügyelőségek a nyár folyamán – társhatósági együttműködéssel – ellenőrzik a zenés-táncos szórakozóhelyeken azt, hogy a rendezvény szervezője, a rendezvénynek helyt adó építmény üzemeltetője rendelkezik-e a jegyző által kiadott engedéllyel. Van-e a rendezvény gyakoriságáról, megtartásának napjairól, kezdésének és befejezésének időpontjáról szóló nyilatkozata, biztonsági és tűzriadó terve.

A termékbiztonsággal kapcsolatban Fülöp Zsuzsanna elmondta: az ellenőrzések során a hatóság vizsgálja a kereskedelemben kapható napozó krémek, naptejek, napolajok és gélek forgalmazási körülményeit, címkézési követelményeit, fényáteresztő képességét. Laboratóriumi körülmények között vizsgálják a gyanúra okot adó gyermekjátékokat.

(forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek