Így kell az ajándéksorsolás után adózni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aki rendszeresen, saját nevében áruk, szolgáltatások értékesítését végzi, engedély nélkül rendezhet és bonyolíthat le vásárlással vagy szolgáltatás igénybevételével egybekötött ajándéksorsolásos akciót – ám ennek módja részletesen szabályozott.


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 76. § (1) bekezdése értelmében a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvényben (Szjtv.) meghatározott ajándéksorsolásból származó nyeremény címén kapott bevétel egészét jövedelemnek kell tekinteni. Tehát az ajándéksorsolásból származó nyereménnyel szemben nincs helye költségelszámolásnak.

A szerencsejáték szervezéséről szóló törvény 23. § (1) bekezdése szerint, aki rendszeresen, saját nevében áruk, szolgáltatások értékesítését végzi, engedély nélkül rendezhet és bonyolíthat le vásárlással vagy szolgáltatás igénybevételével egybekötött ajándéksorsolásos akciót (a továbbiakban: ajándéksorsolás), amelyben a vásárlónak a meghatározott értékű, mennyiségű vagy fajtájú áru megvételekor vagy szolgáltatás igénybevételekor kapott sorsjegy nyilvános kihúzása esetén áru vagy szolgáltatásformájában nyereményt kell adni. Pénznyeremény sorsolására nincs lehetőség.

Az szja-törvény kimondja, hogy ha a nyeremény nem pénz, hanem más vagyoni érték, akkor a kifizetőt terhelő adó alapja a nyeremény szokásos piaci értékének 1,18-szorosa. Az adókulcs 2016-tól 15%.

Például ha egy hipermarketben minden vásárló kap az elköltött tízezer forintja után egy sorsjegyet, amit ki kell tölteni a vásárló adataival és bedobni a gyűjtőládába, ezt követően pedig nyilvánosan kisorsolják a nyereményeket, akkor ajándéksorsolásról beszélünk. Ebben az esetben a nyereménytárgy vagy szolgáltatás adóköteles, és az adót a hipermarketnek kell befizetnie. Amennyiben a nyertes egy 100.000 forintos laptopot kap, akkor az adóalap: 100.000 * 1,18 = 118.000 forint, a személyi jövedelemadó pedig 118.000 * 0,15 = 17.700 Ft.

Egészségügyi hozzájárulás nincs.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

Ajándéksorsolás után a magánszemélynek nincs adókötelezettsége (pénznyereménynél van).

Az szja-törvény 4.§-ának 2. bekezdése értelmében, nem pénzben megszerzett bevételnek minősül különösen

a) az utalvány (ideértve különösen a kereskedelmi utalványt és minden más hasonló jegyet, bónt, kupont, valamint egyéb tanúsítványt, amely egy vagy több személy árujára vagy szolgáltatására cserélhető, illetve egy vagy több személy esetében is alkalmazható kötelezettség csökkentésére);

b) dolog, szolgáltatás, értékpapír, részesedés, forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog;

c) elengedett, átvállalt tartozás; a magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés;

d) kamatkedvezmény; dolog, szolgáltatás személyes (magáncélú) ingyenes vagy kedvezményes használata, igénybevétele.

Ajándéksorsolásról akkor beszélünk, ha a nyeremény áru vagy szolgáltatás. A sorsolásban résztvevők csak a vásárlók lehetnek. A sorsoláson a vásárláskor, vagy a szolgáltatás igénybevételekor kapott sorsjeggyel lehet részt venni. Tehát a cikk elején szereplő fogalom minden kitételének teljesülnie kell.

Például nem beszélhetünk ajándéksorsolásról akkor, ha a vásárláskor kapott nyugta számát interneten keresztül kell beküldeni.

Kimondhatjuk, hogy a hírközlő eszközökkel szervezett nyereményjáték nem nevezhető ajándéksorsolásnak.

A szerencsejáték törvény szabályai az alapvetően reklámcélú ajándéksorsolásokat megkülönböztetik a többi úgynevezett. „promóciós” játéktól, amelyek hasonlóak ugyan, de nem minősülnek ajándéksorsolásnak.

Ugyanazon termékhez kapcsolódóan ajándéksorsolás és annak nem minősülő promóciós akció együttesen kizárólag abban az esetben bonyolítható le, ha a két játékban a részvételi feltételek és az elnyerhető nyeremények teljes mértékben elkülöníthetők. Ilyen esetben csak az ajándéksorsolásnak minősülő nyereményjátékot kell a SZEF-hez bejelenteni.

A NAV honlapján közzétett SZF02 sorszámú formanyomtatványt kell használni az ajándéksorsolás bejelentéséhez.A nyomtatványt elektronikus úton, vagy a kinyomtatott iratot postai úton, illetve személyesen lehet benyújtani. Az utóbbi két esetben is a honlapon közzétett számítógépes programmal kell kitölteni és előállítani a nyomtatványt.

Nem a nyeremények értékétől függ egy játék ajándéksorsolásnak való minősülése, ezért kisebb értékű nyeremények kilátásba helyezése esetén is be kell jelenteni az ajándéksorsolást.

Az ajándéksorsoláson közjegyző jelenléte minden esetben kötelező, ez nem függ a kisorsolt nyeremények értékétől.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.