Ingatlan és benne lévő ingóságok együttes értékesítéseIngatlan és benne lévő ingóságok együttes értékesítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pékség és a hozzá kapcsolódó gépek értékesítésének áfabeli megítéléséről szóló kérdésre az Adó szaklap szakértője válaszolt.

Egy belföldi áfaalany társaság, amely az adómentesség helyett nem választott adókötelezettséget, értékesíteni kívánja a tulajdonát képező, étteremként és pékségként működő ingatlant az abban található beépített gépekkel, berendezésekkel (például kemence, hűtőkamra, beépített ipari gáztűzhely) és be nem épített egyéb ingóságokkal (például székek, asztalok, szekrénysor) együtt.

Kérdésként merül fel, hogy a fenti termékek értékesítése kapcsán a társaságnak milyen módon keletkezik áfakötelezettsége, illetve befolyásolja-e a társaság áfakötelezettségét az, hogy a társaság és a termékeket beszerezni kívánó partnere a termékek értékesítéséről polgári jogi úton együttesen vagy külön-külön állapodik meg?

A kérdésben ismertetett ügylet a valós gazdasági tartalma alapján

– egyrészt az ingatlannak mint egy adott funkció, rendeltetés ellátásához szükséges, beépített gépekkel és berendezésekkel ellátott ipari/üzemi létesítménynek az értékesítésére;

– másrészt pedig az ingatlan rendeltetésszerű használatát, illetve működtetését elősegítő, de ahhoz nem feltétlenül szükséges és/vagy a jellegét, a kialakítását tekintve az ingatlanhoz kifejezetten nem köthető egyéb ingóságok értékesítésére

irányul, függetlenül attól, hogy a felek a kérdéses termékek értékesítéséről polgári jogi úton együttesen vagy külön-külön állapodnak meg.

Ebből következően az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) alkalmazásában a társaság és a partnere között két termékértékesítés valósul meg, amelyek közül az egyiknek az ingatlan és a beépített gépekként és berendezésekként megnevezett termékek, a másiknak pedig a be nem épített egyéb ingóságokként megnevezett termékek képezik a tárgyát. Az első ügylet az Áfa tv. 86. § (1) bekezdés j) pontja szerinti adómentes ingatlanértékesítésnek minősül, amelynek adóalapjába a beépített gépek és berendezések ellenértékét is be kell számítani, a második ügylet pedig az áfatörvény általános szabályai alá tartozó, 27 százalékos adómérték alá tartozó adóköteles ingó értékesítésnek tekinthető. (2022. július 25.)

Hivatkozott jogszabályhely:

– Áfa tv. 86. § (1) bekezdés j) pont

A kérdés és a válasz az Adó szaklap 2022/10-es számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.