Internetadó: mennyivel lesz több a számla?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több tényezőtől függ, az adó mekkora hányadát hárítják tovább a szolgáltatók.


Még alakul a jogszabály, kérdés, mekkora is lesz az a plusz adóteher, amellyel a szolgáltatóknak számolniuk kell, ettől is függ, a szolgáltatók az internetadó mekkora részét háríthatják tovább az előfizetőiknek – mondta az Adó Online-nak Kuti Ákos, az Equilor elemzője, aki szerint ezért az áthárítás várható mértékéről még korai beszélni. Bár a társasági adó levonhatósága jól hangzik, a Magyar Telekom sikeresen csökkenti fejlesztési, s más adókedvezményekkel a fizetendő adóját, így az árbevételéhez képest nem fizet igazán sok társasági adót – mutatott rá az elemző.

Még nem tudni, mi lesz a jogszabály végső formája, így biztosat egyelőre nem lehet mondani a piaci következményekről – mondta lapunknak Burján Ákos, a PwC Magyarország szakértője is. Ha a jogszabályt  a jelenlegi formájában fogadnák el, akkor az elvihetné egyes szereplők teljes nyereségét, így nem lenne értelme működniük. Ha limitek kerülnek a jogszabályba, akkor már nem annyira kedvezőtlen a szolgáltatók helyzete, de így is az egyes szereplőket másképp érintheti majd a távközlési adó kiterjesztése – mondta.

Minthogy a javaslat szerint a társasági adóval csökkenthető lenne a távközlési adó, nem mindegy, melyik vállalat mennyi adót fizet. Ez összességében pozitív fejleménynek értékelhető, hiszen az egyébként társasági adót fizető vállalkozások számára biztosít kedvezményt – vélte a szakértő.

A szereplőket megkülönböztethetjük aszerint is, hogy csak internetszolgáltatást kínálnak, vagy az internetszolgáltatás mellett esetleg csomagban kínálnak még televízió és telefonszolgáltatást is.
Elképzelhető, hogy akik csomagot, szolgáltatásmixet kínálnak, azok inkább hajlandók elfogadni  az egyik üzletágon a nyereség csökkenését, hogy tartsák a nyereséges piaci pozíciókat az egyéb üzletágaikban. Azért ezzel a feltevéssel óvatosan kell bánni, a nagyvállalatok külön mérik üzletágaik nyereségességét – figyelmeztetett a szakértő. Az irracionalitásig biztosan nem mennek el a vállalatok, hogy finanszírozzák a veszteségeiket – tette hozá.

Ha a magánszemélyeknél 700 forintos limit lesz, akkor nem lehetetlen, hogy lesznek cégek, amelyek ezt átvállalják a fogyasztóktól. Ez függhet a vállalatok hosszú távú üzleti céljaitól, költségszerkezetétől, illetve, hogy csak internetszolgáltatást vagy mixet értékesítenek-e. Utóbbi esetben sokkal inkább be lehet építeni a plusz kiadást bizonyos egyéb elemek közé, hasonlóan ahhoz, ahogy a bankok eljártak végül a tranzakciós illetékeknél – fűzte hozzá a szakértő.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.