Itt az idei utolsó adócsomag


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Törvénybe iktatják a tao- és a szochó-csökkentést. Ezzel együtt finomítják az adórendszert, a friss salátatörvény 21 jogszabályt módosít.

Egyes pénzügyi és gazdasági tárgyú törvények módosításáról címmel terjesztett törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés elé. A javaslat 21 törvényt módosít mindössze 31 oldalon; legfontosabb eleme a kormány és a szociális partnerek egyezségének törvénybe iktatása.

A törvényjavaslat a megállapodásnak megfelelően jövőre bevezeti az egységes, 9 százalékos társasági adókulcsot, valamint 2017-től a szociális hozzájárulási adó mértékét a jelenlegi 27 százalékról 22-re, 2018-tól pedig 20 százalékosra csökkenti. Az adócsökkentéseket „átvezetik” valamennyi adótörvényen, így például 9 százalékra csökken a vállalkozói személyi jövedelemadó mértéke is. Csökken az egészségügyi hozzájárulás felső kulcsa is a szociális hozzájárulási adóhoz hasonlóan, így csökken az egyes meghatározott juttatások adóterhe (ilyen például az üzleti ajándék, vagy ilyen lesz jövőre például a helyi bérlet, amely már 2017-ben nem számít béren kívüli juttatásnak.)

A törvényjavaslat szerint a katázók járadékalapja 81 300 forintról 90 000 forintra nő (a fizetendő adó összege azonban nem változik). Csökken a kisvállalati adó 16 százalékról 14 százalékra.

Tállai az adócsomagról

Benyújtotta a nemzetgazdasági tárca hétfőn a versenyképesség növeléséről szóló adócsomagot, amely az adócsökkentés több éves programját  tartalmazza – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján.

 Kiemelte: a tárca azt szeretné, ha a parlament – várhatóan kivételes eljárásban – már a jövő héten elfogadná a csomagot.

Rámutatott: a kormány a vállalkozói világ minden szegmensében adócsökkentést kíván végrehajtani, így egyebek mellett a jelenlegi 10, illetve 19 százalékról egységesen 9 százalék lesz jövőre a társasági adó mértéke. Így a kabinet várakozásai szerint 145 milliárd forint marad a vállalkozásoknál – emelte ki.

Az egyéni vállalkozók közterhe is csökken, a csökkenés több mint 180 ezer egyéni vállalkozót érint – tette hozzá.

(MTI)

A kormány bővítené a helyi adók kivetésének lehetőségét: településkép-védelmi szempontok alapján a helyhatóságok 2018. január elsejétől a törvény által meghatározott méretű plakátokra is adót vethetnek ki, legfeljebb 12 ezer forintot évente, négyzetméterenként.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2023. március 27.

SZJA-felajánlások és felváltva gondozott gyermek utáni adókedvezmény | NAV-Figyelő 12. hét

Az adóhatóság közleményt adott ki a családi kedvezmény érvényesítése kapcsán. Kiemelik, hogy gyakori hiba, hogy az adóalanyok a felváltva történő gondozást félreértelmezik, illetve, hogy egy szükséges lépést kihagynak, tekintettel arra, hogy a felváltva gondozás ténye sem alapozza meg a családi kedvezmény megosztását. Erről, az SZJA 1+1%-ról, valamint az adótrafipax helyszínekről ad számot az eheti NAV-Figyelő.