Jogeset a háromszögügyletek uniós értelmezéséről (2. rész)


A sima hárömszögügyletként induló luxusautó-beszerzés váratlan fordulatot vesz.

A cikk első részét itt olvashatja.

Az osztrák adóalany az adóhatósági döntést követően panasszal élt a döntés ellen, amelyet az adóhatóság nem fogadott el. Ezt követően az osztrák adóalany utólag helyesbítette a számláit, azzal a megjegyzéssel egészítette ki a három vitatott számlát, hogy felvezette rá az adófizetési kötelezettség átszállását a cseh adóalany számára. A javítási kísérlet ellenére az osztrák adóalany nem tudta igazolni, hogy a helyesbített számlákat a cseh adóalany részére rendelkezésére bocsátotta. Visszacsatolok az előző cikk azon pontjára, hogy a cseh adóalany a cseh adóhatóság részére nem volt fellelhető, adóbevallási-adófizetési kötelezettségének nem tett eleget.

Az osztrák szövetségi pénzügyi bíróság az adóhatósági megállapítást helyben hagyta. Anélkül, hogy elmélyednénk az osztrák áfa-szabályozásban, hasonló okfejtés alapján a pénzügyi bíróság is ugyanarra a következtetésre jutott, mint az adóhatóság a vitatott három számla nem tartalmazott utalást az ügylet időpontjában, hogy az adófizetési kötelezettség átszállt volna a cseh partnerre.

Az osztrák adóalany felülvizsgálati kérelemmel élt az osztrák közigazgatási legfelsőbb bíróságnál, aki az eset összes körülményét értékelve előzetes döntéshozatal céljából az Európai Unió Bíróságához fordult. Három kérdésre kereste a választ. Elsőként, hogy a „Közösségen belüli adómentes háromszögügylet” fordulat elégséges-e annak jelzésére, hogy az adófizetési kötelezettség átszáll a végső vevőre, vagy kifejezetten valamilyen formában a „fordított adózás” fordulatnak szerepelnie kell a számlán. Az Uniós Bíróság a direktíva 42. cikkére, 197. cikk (1) bekezdés c) pontjára, valamint a 226. cikk 11a pontjára tekintettel arra a következtetésre jutott, hogy az eredeti számlák fordulata nem elégséges, a „fordított adózás” megjegyzésnek szerepelnie kell a háromszögügylettel összefüggésben kiállított számlákon.

Második körben – „megelőlegezve” az EUB döntését – az osztrák bíróság azt tudakolta, hogy utólag lehetséges-e módosítani az ilyen számlákat, annak érvényességhez szükséges-e a számlák igazolható eljuttatása a végső megrendelőhöz, és az utólagos módosításnak van-e visszamenőleges hatálya. Az Uniós Bíróság újra direktíva 226. cikk 11a pontjára tekintettel azt állapította meg, hogy nem helyesbíthető a számla „a fordított adózás” utólagos hozzáadásával, sőt azt is kimondja, hogy nem is minősül helyesbítésnek az értékesítés megrendelőjére történő átszállásához szükséges alkalmazási feltétel utólagos teljesítése.

Utolsó, harmadik kérdésként a direktíva 219a cikkének értelmezését kérte az osztrák legfelsőbb bíróság, hivatkozva arra, hogy a cseh jog – ellentétben az osztrák joggal – nem követeli meg, hogy a számlán szerepeljen az adófizetési kötelezettség átszállására vonatkozó utalás.

Az Uniós Bíróság szerint ezt a kérdést nem kellett megválaszolni, tekintettel arra, amit az első kérdésre adott válaszában az Uniós Bíróság előadott. Így mivel a vitatott számlákon nem szerepelt a „fordított adózás” kifejezés, a végső vevő áfa fizetésre kötelezett személynek való minősítésére nem került sor érvényesen. Következésképpen a köztes beszerzőt a direktíva 41. cikke első bekezdésének megfelelően ezen adó megfizetésére kötelezett személynek kell tekinteni abban a tagállamban, amelyben kiadták számára azt az azonosítószámot, amelyet a szóban forgó Közösségen belüli termékbeszerzéshez használt.

A fenti esetet körbejárva is arra buzdítom a háromszögügyletben résztvevő adóalanyokat, hogy vonják be adótanácsadójukat az ilyen jellegű ügyletekben elvárt nagyon szigorú körülmények, feltételek maradéktalan teljesülésének érdekében.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.