Jöhet az uniós tranzakciós adó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Parlament rábólintott a tranzakciós adó bevezetésére; a spekulatív ügyleteket végzők többet fizetnek majd.


Az Európai Parlament szerdai ülésén támogatta az átfogó pénzügyi tranzakciós adó bevezetését. A parlament támogatta a bizottság koncepcióját, így az új teher 11 uniós tagállamban lépne életbe, az értékpapír- és kötvényügyletek esetében 0,1 százalékos, a származtatott ügyleteknél pedig 0,01 százalékos adókulccsal – írja a Napi Gazdaság. Az Európai Parlamentnek adóügyekben konzultációs szerepe van.

A terv szerint 2017. január elsejéig az állampapír-ügyleteket 0,05 százalékos adó terhelné, a nyugdíjalapok pedig ugyaneddig az időpontig 0,05 százalékos adót fizetnének az értékpapír- és kötvényügyleteik, 0,005 százalékot pedig a derivatív ügyletek után, mivel ezek az ügyletek kevésbé spekulatív jellegűek.

A tagállamok a tőzsdén kívüli pénzügyi tranzakciókra magasabb adókulcsot is alkalmazhatnak az elfogadott koncepció szerint.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

Az adóelkerülés drága lesz, mert ha az értékpapír vásárlója nem fizeti be a tranzakciós adót, akkor jogilag nem válik annak tulajdonosává.

A tranzakciós adót a tervek szerint 11 tagország – Ausztria, Belgium, Észtország, Franciaország, Németország, Görögország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország – vezeti be, az EP szerint az új adóval a pénzügyi szektor kiveszi részét a válságkezelésből.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze

Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.