Jól jártak a magánnyugdíjpénztárban maradók?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Erről a tervezetről nem ártott volna a döntés előtt tudni, ugyanis utólag kiderülhet, hogy azok jártak jól, akik maradtak a magánnyugdíjpénztáraknál – kommentálta az utóbbi hetekben megjelent kormányzati terveket az mfor.hu által megkérdezett nyugdíjszakértő. Szerinte a tervekben szereplő rendszer csak akkor lenne fenntarthatóbb a jelenleginél, ha lenne mögötte valamennyi induló tőke, azonban erről egyelőre nem hallani.
Az elmúlt hetekben kiszivárgott egy tanulmány, mely a kormány nyugdíjelképzeléseit taglalja. Azt hangsúlyozni kell, hogy döntés egyelőre nincs az ügyben, mindössze egy szakértői anyagról van szó. A legfontosabb változás, hogy a jelenlegi 10-ről 20 százalékra emelkedne a munkavállalói nyugdíjjárulék, ezzel összhangban a munkaadói járulék a jelenlegi 24-ről 14 százalék környékére csökkenne. Öregkori ellátás azonban csak a 20 százalékos részért járna, a másik amolyan szolidaritási adó lenne, melyből a nyugdíjrendszer kilengéseit fedeznék.
Ezekről a tervekről nem ártott volna a magánnyugdíjpénztári döntés előtt tudni, így első ránézésre ugyanis könnyen lehet, hogy azok járnak majd jól, akik maradtak a magánkasszájuknál – mondta az mfor.hu kérdésére Zaupper Bence, az AonHewitt nyugdíjszakértője. Hozzátette: miközben a magánpénztáraknál valódi befektetésekről beszélhetünk, az állami egyéni számlán csak virtuálisan jelenik majd meg a járulék. Ráadásul a tervezetben a kormány azzal számol, hogy évente az inflációnak megfelelő mértékben korrigálja a befizetéseket, a magánkasszák többsége viszont az elmúlt években az infláció feletti hozamot produkált átlagosan.
Akkor lehetne azt mondani, hogy ez a tervezett rendszer fenntarthatóbb, mint a mostani, ha lenne mögötte egy kezdeti induló tőke. Erről azonban egyelőre nem hallani, a magánnyugdíjpénztári vagyon jelentős részét már felhasználta a kormány az államadósság csökkentésére – vélekedik Zaupper.
Az év elején, amikor dönteni kellett a nyugdíjpénztári tagoknak, akkor többen bírálták a kormány lépését amiatt, hogy semmit nem lehetett tudni a kormány jövőbeli terveiről, így lényegében vakon kellett dönteni. A most megjelent tervek függvényében talán ez sem véletlen, hiszen könnyen lehet, hogy ezekkel a feltételekkel többen maradtak volna, mint a végső százezres szám.
Folytatás az mfor.hu-n.
Forrás: mfor.hu