Jövőre lehet pozitív adóslista


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Többfordulós szakmai munka kezdődik, ennek eredményeként a pontos forgatókönyvet június 30-án bírálhatja el a kormány. A pozitív adóslista banki informatikai fejlesztései akár 6-9 hónap alatt elkészülhetnek.

A jövő év közepétől vezethetik be a több éve elakadt pozitív adóslistát – közölte a Világgazdasággal Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója. Eredménynyel zárult ugyanis a bankszövetség és a kormányzat közötti tegnapi egyeztetés a lakossági banki szolgáltatások reformjairól.

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével megtartott ülésen megállapodtak arról, hogy egy többfordulós szakmai munka kezdődik, ennek eredményeként a pontos forgatókönyvet június 30-án bírálhatja el a kormány. A szakmai munka széles intézményi spektrumra épül: a bankszövetség és a kormány szakértői mellett a bizottságban helyet kapnak a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének, a Gazdasági Versenyhivatalnak vagy akár a Magyar Nemzeti Banknak a szakértői. Természetesen a munkában közreműködik a lakossági banki szolgáltatásokat vizsgáló szakértői bizottság is.

Bár a pontos forgatókönyvről Erdei egyelőre konkrétumokat nem tudott mondani, annyit elárult, hogy a pozitív adóslista banki informatikai fejlesztései akár 6-9 hónap alatt elkészülhetnek. A megvalósítási fázisban az adatok feltöltése jelentheti az igazi problémát, de akár már a jövő év közepétől startolhat a pozitív adóslista. Addig azonban még meg kell találni azokat a biztosítékokat, amelyek után az adatgyűjtés alkotmányosan is megállja a helyét.

A pozitív adóslista mellett olyan témák is szóba kerültek, mint a lakossági ügyfelek védelmének megerősítése (elsősorban a reklámozás és a szerződések tartalma területén), a készpénzkímélő fizetési eszközök és bankkártyák népszerűsítése, valamint a bankváltás könnyítése. Úgy tűnik, több év halogatás után tényleg felpörögtek az események a pozitív adóslista körül.

A kormány által ősszel felkért banki szakértői bizottság három hónap alatt állította össze változástervezetét, amelynek egyik sarokkövévé a pozitív adóslista támogatása vált. Várhegyi Éva múlt hét csütörtökön tartott sajtótájékoztatót a pozitív adóslistáról, s rá három napra már megtörténtek az egyeztetések a kormány és a bankszövetség között.

A pozitív adóslista várható bevezetése ugyanakkor talán az egyetlen olyan változás a hazai pénzügyi piacon, amelyet minden szervezet – a Magyar Nemzeti Banktól a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletén át a bankokig – támogat, hiszen a hatékonyabb kockázatkezelést elősegítve mind a bankoknak, mind a (jól fizető) ügyfeleknek csökkenhetnek a költségei. A lista az elmúlt években az adatvédelmi ombudsmannál akadt el, aki aggályosnak találta a teljes körű ügyféllista felállítását, és így eddig sorra megvétózta a bevezetést.

Forrás: index


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.