Keddig kell bevallani a vállalkozói szja-t


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyéni vállalkozóknak és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyeknek február 25-ig kell bevallaniuk és befizetniük személyi jövedelemadójukat a 1353 számú nyomtatvány kitöltésével.


Az egyéni vállalkozók 2013. évi tevékenységükről az előző évekhez hasonlóan a bevallás csomag 1353-13-as lapjainak kitöltésével számolhatnak el, melynek a sorszámozása az idén megváltozott. A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozók egészségügyi szolgáltatási járulékát és nyugdíjjárulékát is ebben kell bevallani a NAV honlapján közzétett tájékoztató szerint.

Az elektronikus bevallásra kötelezettek csak elektronikusan nyújthatják be bevallásukat.

Az egész évben a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) szerint adózó vállalkozót egyéni vállalkozóként nem terheli szja-bevallási kötelezettség, a13KATA nyomtatványon kell nyilatkoznia az adóévben elért bevételéről. Azoknak, akik az év során részben kata, részben szja kötelezettek, mind a két bevallást be kell nyújtaniuk az alanyiságuknak megfelelő időszakokra.

A pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók kizárólag belföldi pénzforgalmi számlájukról utalhatnak, egyéb esetben az adókötelezettség átutalással, a kijelölt ügyfélszolgálatokon bankkártyás befizetéssel és csekken is teljesíthető.

Számok 2012-ből

A NAV a 2012-es adóévről 251 ezer, az szja törvény szerint adózó egyéni vállalkozói bevallást dolgozott fel, 13,5 ezerrel, mintegy 5,1 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A bevallók 91,2 százaléka tételes költségelszámoló, 8,8 százaléka átalányadózó volt.

A tételes költségelszámoló egyéni vállalkozók bevételei 2012-ben 1811,4 milliárd forintot tettek ki, közel annyit, mint az előző évben, fajlagos bevételük több mint 5 százalékkal nőtt, 7,5 millióról 7,9 millió forintra.

Az egyéni vállalkozók 78,8 százaléka 2012-ben a 6 millió forint alatti bevételi sávban helyezkedett el, de az összes bevételnek csak a 16,1 százalékát realizálta. Harminc millió forint feletti árbevételt az adózók alig 5 százaléka ért el, ők szerezték meg viszont a bevételek mintegy 57 százalékát.

A tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozók a 2011. évi 33,1 milliárd forint után 2012-ben 41,1 milliárd forint pozitív eredményt értek el. A vállalkozói szja kötelezettséget valló réteg közel 4400 emberrel (2,2 százalékkal) bővült. A fizetendő adó összege mintegy 1,1 milliárd forinttal, 9,2 milliárdra nőtt. A fajlagos adókötelezettség mindezek hatására a 2011. évi 41 ezer forintról 46 ezer forintra bővült, de így is alig több mint kétszerese volt annak, mint amennyit egy szabolcsi magánszemély tavaly átlagosan havonta fizetett.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.