Kétmillióan járnak rosszul a kormány adótervével


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A konvergenciaprogram szerint a kormány megszüntetné az adójóváírást: az átalakítás révén jövőre 180, majd 230 milliárd forintot spórolna, ami a kedvezmény kiradírozását jelenti. Ezzel több mint kétmillió alkalmazott jár rosszul – épp az a kör, amely az idén is bércsökkenést szenvedett el.

A konvergenciaprogram szerint a kormány amellett, hogy tartja magát a szuperbruttósítás megszüntetéséhez, az adójóváírást is ki akarja vezetni a rendszerből. A jelentés szerint a szuperbruttó a már meghirdetett rendszerben, vagyis 2013-tól szűnne meg − az idén 1,27 a szorzó, ez jövőre 1,13-ra csökken, majd eltűnik. Az adójóváírás mértékének csökkentése is hasonló ütemben zajlana: jövőre 180, majd 230 milliárd forintot spórolna ezzel a költségvetés. Tekintettel arra, hogy az szja-ban az adójóváírás mint legnagyobb összegű kedvezmény, a legfrissebb, 2009-es adatok szerint 277,3 milliárd volt, kijelenthető: a kormány 2014-től ezt a korrekciót megszünteti.

A hatályos szabályozás szerint az adójóváírást havi bruttó 230 ezer forintig lehet teljes összegben igénybe venni, kivezetésével teljes mértékben megvalósul az egykulcsos szja − azt lényegében csak a családi kedvezmény fogja befolyásolni. A minimálbéresek esetében ez azt jelenti, hogy adóterhelésük az egekbe szökik: 2009-ben a minimálbér adóterhelése három százalék alatt volt, ez 2014-től felmegy 16 százalékra. És mindenkinek nő a terhelése, aki 230 ezer forint alatt keres.

Az más kérdés persze, hogy mennyire volt fenntartható ez a rendszer, ám tény: 2009-ben a 4,5 millió szja-bevallást benyújtó közül 2,3 millióan kerestek 166, 2,9 millióan pedig 250 ezer forint alatt. Köztük nyilván szép számmal vannak egyéni vállalkozók is, akik nem tudták igénybe venni az adójóváírást, ám azok köre, akik rosszul járnak, így is nagy, biztosan több mint kétmillió fő. Ez főleg annak tükrében súlyos változás, hogy már az idén is sokan kénytelenek voltak nettó bércsökkenést elkönyvelni az egykulcsos szja kialakítása miatt.

A kormány az elkövetkező években egyéb reformértékű átalakítást nem tervez − legalábbis ez derül ki a programban található összefoglaló táblázatból. A tőkejövedelem-adókból nem tervez többet beszedni, ezek súlya az összadóbevélen belül 0,5 százalékról 0,2 százalékra csökken. Nem utal arra semmi, hogy az ingatlanokat adóztatni akarná a kormány középtávon. A helyi adózást ugyanakkor átalakítanák, bár azt nem lehet tudni, hogyan.

A társadalombiztosítási járulék sorsa sem világos: a kormány elismeri, hogy mértéke túl magas, s a versenyképesség és a munkaerőpiac szempontjából elengedhetetlen volna jelentős csökkentése, ám erre egyhamar nem kerül sor. Az adóbevételek alakulását tekintve csak annyi látszik, hogy a társadalombiztosítási járulék aránya a mostani 12,5 százalékról − ez most magasabb, mint a tavalyi, mert az egyéni nyugdíjjárulék 9,5-ről tíz százalékra nőtt − lassan elkezd csökkenni. Mértéke 2015-ben 11,9 százalékra mérséklődik, ez épp a 12 százalékos tavalyi szint alatt van.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.