Kevesebb a veszteséges cég


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A társasági adóbevallást benyújtó vállalkozások 2006-ban 3.472 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el. A cégek összesített mérlege 4.584 milliárd forint nyereség és 1.112 milliárd forint veszteség.

A veszteséges és nulla eredményt kimutató vállalkozások száma jelentősen csökkent. az átlagos veszteség ugyanakkor a veszteséges cégek számának közel tizennégy százalékos csökkenése ellenére kilencmillióról tízmillió forintra emelkedett – derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) adataiból, amelyeket Szikora János, az APEH elnöke ismertetett csütörtökön. Az adatok 320 ezer, a naptári évvel azonos üzleti évű, kettős könyvvitelű vállalkozás adatait tükrözik (a teljes adózói kör 330,8 ezer bevallást nyújtott be).

A nagyvállalkozások részaránya 1,3 százalék (4.124 adózó), 89,5 százalék a mikro-, és 9,2 százalék a kis- és középvállalkozás. Szikora János kiemelte: az önfoglalkoztatók száma csökkent, ugyanakkor közel hétezerrel emelkedett azon vállalkozások száma, amelyek nulla helyett egy-négy főt foglalkoztatnak, míg az öt-kilenc főt foglalkoztatottaké szinten maradt.

A társasági adóbevallások adatai is alátámasztják, hogy a vállalkozások több alkalmazottat foglalkoztatnak és a bérköltség növekedés is kimutatható – mondta. A társas vállalkozások tavaly folyóáron 62.026 milliárd forint bevételt értek el, 14,6 százalékkal többet a 2005. évinél.

A belföldi értékesítésből származó bevétel 11,4 százalékkal, 44.187 milliárd forintra nőtt. Az exportból 14.320 milliárd forintot realizáltak a társasági adóbevallásra kötelezett adózók, ami közel huszonöt százalékkal haladja meg az előző évit. A költségek és ráfordítások összege – a bevételek növekedési ütemétől egytized százalékponttal elmaradva – 14,6 százalékkal emelkedett és tavaly 60.023 milliárd forintot tett ki.

Az üzemi eredmény 18,5 százalékkal, 1.966 milliárd forintra nőtt (ez 3.464 milliárd forint üzemi nyereség és 1.498 milliárd forint üzemi veszteség egyenlege). A pénzügyi műveletek eredménye közel 38 százalékkal csökkent, a rendkívüli eredmény összege több mint 3,1-szeresére (171 milliárdról 542 milliárd forintra) emelkedett. A pozitív adóalap 3.042 milliárd forint volt 2006-ban, tizenhárommilliárddal kevesebb, mint egy évvel korábban.

A számított adó az előző évihez képest hárommilliárddal, 485 milliárd forintra csökkent, amivel szemben összesen 110,6 milliárd forint, az előző évinél kilencmilliárd forinttal kevesebb adókedvezményt érvényesítettek. A vállalatok által fizetendő adó 373 milliárd forint volt, ötmilliárddal haladja meg a 2005. évit. A kedvezmények több mint kilencven százalékát a legalább tízmilliárd forint értékű termelő beruházás után, illetve az elmaradott térségben elszámolható legalább hárommilliárd forint értékű, termelő beruházás kedvezménye jogcímen számolták el a társas vállalkozások.

A kedvezmények 93 százalékát a feldolgozóipar ágazataiban (ezen belül a gépipar, vegyipar a meghatározó) számolták el. A vállalatok átlagos adóterhelése nemzetgazdasági szinten a 2005. évi 12,02 százalékról 12,26 százalékra emelkedett. A mikro-, kis- és középvállalkozások átlagos adóterhelése 15,59-ről 15,57 százalékra csökkent (ebben a körben minimális mértékben érződik az adókedvezmények hatása), a nagy vállalkozások esetén azonban 9,73-ról 9,75 százalékra emelkedett az adóterhelés.

A 2006. szeptember elsejétől bevezetett négyszázalékos különadó kapcsán a vállalatok 1.504 milliárd forint pozitív és 379 milliárd forint negatív adóalapot mutattak ki. Tavalyi évüket 41 milliárd forint különadó terhelte. Az adóstatisztikák alapján a nemzetgazdaság összes árbevételének 33,4 százalékát a feldolgozóipar, 31,6 százalékát a kereskedelem adta a múlt évben. Az export 76,3 százalékát a feldolgozóipar realizálta, amelynek közel nyolcvan százaléka a gépiparhoz és a vegyiparhoz köthető.

A mikrovállalkozások nettó árbevétele tavaly kilenc százalékkal bővült, 2006-ban átlagosan 29,5 millió forint volt. A közepes vállalkozásoknál az egy gazdálkodóra jutó nettó árbevétel 10,4 százalékkal, 2,047 milliárd forintra nőtt. A gazdaság mozgatórugói nagyvállalkozások voltak, ők realizálták a nettó árbevétel ötvenöt százalékát, átlagosan közel nyolcmilliárd forintot. Az exportbevétel 78,3 százaléka a nagyvállalkozásokhoz, 18,3 százaléka a kis- és közepes vállalkozásokhoz, 3,3 százaléka a mikrovállalkozásokhoz kapcsolható az APEH adatai szerint.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.