Kevesebb lett a csalás a fordított adózással


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összességében jól határozta meg a jogszabály a fordított áfa alá vont szolgáltatások és tevékenységek körét. A kezdeti kaotikus szabályozás után 15-16 ezer cég maradt az alkalmazók körében, összesen 506 milliárd forint áfát mozgatva meg.

Tavaly az első negyedévben 42-44 ezer, a májusi ésszerűsítést követően pedig 15-16 ezer vállalkozás alkalmazta a fordított adózás szabályait. A fordított áfafizetést tavaly januárban terjesztette ki a törvény az építési beruházások jelentős részére, korábban, 2007-től csak a hulladékkereskedelemben kellett alkalmazni. Az eredeti, 2007-es induláskor mindössze 1800 társaság jelzett ilyen szabályozású értékesítést, ezen a címen 66 milliárd forintot vallottak be a cégek.

A fordított adózás lényege, hogy a számlát nettó értéken kell kiállítani – azzal, hogy fel kell tüntetni, fordított adózású ügyletről van szó -, így az áfa befizetése és visszaigénylése nem válik el, azt többnyire egy technikai megoldással a vevő intézi. Ebből az is következik, hogy fordítottan csak akkor lehet adózni, ha mindkét fél áfaalany.

A fordított áfa kiterjesztése meglehetősen bonyolultra sikerült tavaly januárban, számtalan vitás kérdést produkált a pongyola megfogalmazás – mivel eredetileg nem célzottan építőipari, hanem általában ingatlannal kapcsolatos tevékenységekre is értelmezhető volt a szabályozás, az akár fűnyírásra vagy ablakcserére is vonatkozhatott volna. Ezen aztán néhány hónap után változtattak: 2008 májusától egy jobban átgondolt szabályozás került a régi helyébe. Ennek köszönhető, hogy a januári indulás után a 44 ezres kör harmadára szűkült.

Még ez a 15-16 ezer vállalkozás is tetemes áfát mozgatott meg: tavaly összesen 506 milliárd forint áfakötelezettséget állítottak be értékesítésként, illetve beszerzésként a bevallásaikban. Ez az áfatömeg a múlt évi teljes éves nettó áfabevétel mintegy negyede. Tavaly 2114 milliárd forint nettó és 3600 milliárd forint bruttó áfabevétele volt a költségvetésnek.

A fordított adózás rendszerének bevezetésével a legegyszerűbb adócsalást iktatta ki a törvény két igen fertőzött területen, az építőiparban és a hulladékkereskedelemben. Mivel egyenes áfafizetéskor az áfa befizetője és visszaigénylője más, könnyen véghez vihető a csalás: a vevő törvényesen igényli vissza azt az áfát, amit az eladó sosem fizetett be. A hulladékkereskedelemben a fordított áfafizetés bevezetését követően a papíron megkötött ügyletek száma töredékére esett.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.