Kiengedi Magyarországot az EU


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megszűnik a túlzottdeficit-eljárás, elmaradhat a reklámadó és több adóemelés.


Az Európai Bizottság a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás megszüntetését javasolja szerdai ülésén – közölte Andor László foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős európai biztos Twitter oldalán az MTI tudósítása szerint. A végső döntést a kérdésben – a bizottság javaslata alapján – az európai pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) hozza meg június végi ülésén.

A hazánk 2004-es EU-csatlakozása óta érvényben lévő túlzottdeficit-eljárás megszüntetése adózási szempontból is rendkívül fontos: a kormány álláspontja szerint azért lett volna szükség reklámadóra, a pénzügyi tranzakciós illeték-, a banki különadó és az energiaadó emelésére, hogy az EU döntéshozó testülete mindenképpen megszüntesse az eljárást Magyarország ellen. Az EU hivatalos bejelentése nyomán váratóan a kormány szerdai ülésén dönt a reklámadóról szóló előterjesztés sorsáról és a többi adóemelés tervéről is. Ezekről természetesen az Adó Online azonnal beszámol.

Az Európai Bizottság döntése gazdaságpolitikai szempontból is jelentős, mert ezek szerint az EU fenntarthatónak ítéli a magyar államháztartás 3 százalék alatti hiányát. (Erre a testület szerint eddig 7 ország volt képes a közösség 27 tagállamából, most Magyarország mellett Lettország, Litvánia, Olaszország és Románia szabadulhat a túlzottdeficit-eljárást alól.) 

A döntés nyomán Magyarország nem számíthat a hiánycél átlépése miatt semmiféle uniós szankcióra, és az államadósság finanszírozása is olcsóbbá válik.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.