Kiiktatja a szuperbruttót a Fidesz?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagyobb egyszerűsítést célzó intézkedéscsomag valószínűleg nem készül idén – felesleges is lenne, ha 2011-ben jelentősebb átalakításokban gondolkodik majd a kormány. Egy-egy elemet, például a szuperbruttót, azonban már idén meg lehetne piszkálni – írja a Napi Gazdaság

Sem a kényszer, sem a logika, sem a költségvetés nem ad okot arra, hogy még idén bármilyen komolyabb átalakítást eszközöljön az új kormány az adórendszerben, de ízelítőként egy-egy elemet már idén meg lehetne piszkálni, vannak ugyanis olyan, a Fidesz által nemkívánatosnak tartott részei a rendszernek, amelyeket akár az ősszel ki lehetne iktatni.

Ilyen lehet a senkinek sem meggyőző szuperbruttó, amely az idén januártól lépett a korábban megszokott számítási mód helyébe, s amelyről az Alkotmánybíróság is lényegében azt a véleményt formálta, hogy a kormánynak jogában áll nagyon bonyolult szabályokat alkotni.

Ennek kivezetése azzal járna, hogy a most megkapott adócsökkentés elveszne, vagyis az alacsonyabb jövedelműek bére kisebb lenne jövőre.

A majdani átalakítás beharangozója lehet az is, ha még az idén kivezetik a „”furcsa”” adókat, az evát és az ekhót.

Nagyobb egyszerűsítést célzó intézkedéscsomag valószínűleg nem készül idén – felesleges is lenne, ha 2011-ben jelentősebb átalakításokban gondolkodik majd a kormány.

Ami még átírhatja a szabályokat, az olyan külső tényezőknek lehet köszönhető, mint az Alkotmánybíróság esetleges határozatai, a testület előtt ugyanis több az adótörvényeket érintő ügy is fekszik.

Egyelőre nem kezdték el tárgyalni a tevékenységre jellemző kereset ügyében benyújtott indítványt.

A törvény szerint a vállalkozóknak tevékenységük után nem a minimálbér vagy annak duplája, hanem az adott tevékenység esetében elvárható jövedelem után kell járulékot és adót fizetniük.

Az indítványozók szerint ezt lehetetlen pontosan megállapítani.

Szintén az Ab előtt van egy építményadóval kapcsolatos kifogás – ezt már elkezdték tárgyalni -, a beadvány a teljes építményadóztatást tartja aggályosnak.

Márciusban kezdte meg a testület a vagyongyarapodási vizsgálatok ügyének tárgyalását is, Szabó Máté, az állampolgári jogok ombudsmanja indítványára.

Az ombudsman azt kifogásolta, hogy az ilyen ellenőrzéseknél megfordul a bizonyítási teher: a vizsgálat alá vontaknak kell bizonyítaniuk, hogy nem követtek el adóelkerülést.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.