Kismértékben nőtt tavaly a foglalkoztatottság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jól alakuló ősz után tavaly decemberben nem javult tovább a munkaügyi statisztika, miközben a reálbérek átkerültek a negatív tartományba – derül ki a KSH mai adataiból.

A tavalyi utolsó hónapban a legalább ötfős vállalkozások és a költségvetési intézmények által foglalkoztatottak száma 2,696 millióra csökkent, így az egy évvel korábbit már csak 2,5 százalékkal múlta felül (novemberben még 3,1 százalékos; „”nyerésben”” volt a mutató), így 2010 egészében másfél százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon.

A közszférában a múlt év elején felpörgött, majd az őszi hónapokban fokozatosan kifutó közcélú munkák nyomán decemberben 18 ezerrel, 756 ezer főre csökkent a dolgozók száma, de létszámuk a 2009. decemberit így is egy százalékkal meghaladta, az év egészében pedig a szektor 3,3 százalékos pluszt produkált. Eközben a magánszférában 2010. júliusa és novembere között gyakorlatilag stagnált a létszám, majd decemberben 17 ezerrel csökkent, így a havi érték 2,9 százalékkal jobb az előző évinél (novemberben még 3,4 százalékos volt a bővülés). Összességében a múlt évben a versenyszférában csupán 0,3 százalékkal nőtt a létszám.

A nettó keresetek a versenyszférában csupán 2,0 százalékkal gyarapodtak tavaly decemberben (a novemberi 5,3 százalék után), míg a költségvetési területen 2,7 százalékkal zsugorodtak (a novemberi stagnálás után), így 2010 egészében az előbbi szegmensben a bővülés 7,6, az utóbbiban 5,4 százalék volt.

Tavaly a részleges szuperbruttósítás is hozzájárult ahhoz, hogy a nettó keresetek felfelé indultak, emellett számított a munkaerő szerkezetének változása is. Mindennek eredményeként a reálkeresetek – a fogyasztói árak 4,9 százalékos növekedése mellett – 1,9 százalékkal emelkedtek január-decemberben. A munkavállalók számára rossz hír viszont, hogy november után decemberben is mínuszba (3,8 százalékkal zsugorodtak)kerültek a reálbérek, mivel a 0,7 százalékos nettó bérdinamika jócskán lemaradt a 4,7 százalékos pénzromlást.

Tavaly a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 202,6 ezer forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 206,8 ezer, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 196,2 ezer forint. A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is
a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (433,4 ezer forint), ezt az információ és kommunikáció (368,1 ezer forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (363,9 ezer forint) követte. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (122,7 ezer
forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (143,9 ezer forint) ágakban dolgozók kerestek.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.