Kisokos a környezetvédelmi termékdíjról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bővült a díjköteles termékek köre, a díjtételek kivétel nélkül módosultak, és pontosabb lett a jogszabályban szereplő fogalmak meghatározása – derül ki a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának írásából.


A kisebb adók közé tartozó környezetvédelmi termékdíj novemberben ismét szerepelt az országos híradásokban, amikor nyilvánosságra került, hogy az 2011. évi LXXXV. törvény (termékdíjtörvény) tárgyi hatályának kiterjesztésével létrejön a „szappanadó”. A hír igaz, ráadásul a 2014. november 26-án kihirdetett törvénymódosítás értelmében 2015-től – a szappan mellett – további termékek is bekerülnek a díjköteles körbe, miközben a korábban érvényes díjtételek kivétel nélkül módosulnak. Cikkünk összefoglalja a legfontosabb jogszabályi változásokat.

2015. január 1-jétől környezetvédelmi termékdíjat kell fizetni a szappanok, szerves felületaktív anyagok, mosószerek (11 Ft/kg), a szépség- vagy testápoló készítmények (57 Ft/kg), az információ hordozására alkalmas író-, nyomtató- vagy fénymásolópapírok (19 Ft/kg) és a műanyag művirágok, levél- és gyümölcsutánzatok (1900 Ft/kg) után is. A díjkötelessé váló termékek körét a termékdíjtörvény vámtarifaszámok szerint határozza meg.

Néhány tétellel bővül a termékdíjköteles csomagolószerek köre (páralekötő anyag, műanyag élvédő profil, műanyag rugalmas tömlő, kerámiából készült csomagolószer, vasból vagy acélból készült pántolószalag), illetve termékdíjat kell fizetni számos ipari célú elektromos, elektronikai berendezés és elektronikai alkatrész (pl. kazán, elektromotor, transzformátor, kapcsoló, biztosíték, csatlakozó, adathordozó, fémipari eszterga, vezérlőpult, mérőkészülék) után is.

2015-től minden anyagáram esetében módosul a fizetendő termékdíjtétel. Az elmozdulás iránya változatos: az egyformán 19 Ft/kg-mal adózó a papír, a fém, a fa és a rétegzett italkarton csomagolószer esetében csökkenéssel számolhatunk. Többletköltséggel elsősorban a műanyag csomagolószer (57 Ft/kg), a reklámhordozó papír (85 Ft/kg) és az elektronikai berendezések (57-114 Ft/kg) gyártói, behozói kénytelenek kalkulálni.

Majdnem teljesen egybeolvad a kereskedelmi és a nem kereskedelmi csomagolószer kategóriája. Az italok csomagolásai közül kizárólag a fémből készült fogyasztói (elsődleges) közvetlen csomagolás összetevője minősül kereskedelmi csomagolószernek (díjtétele 304 Ft/kg). A műanyag táska esetében az egyéb műanyagoktól különböző, magasabb díjtétel (1900 Ft/kg) továbbra is érvényes.

Dicséretet (is) érdemel a jogalkotó, mert a gyakorlatban felmerült problémák közül többet is kezel a vonatkozó fogalmak pontosításával. Az új szabályok szerint nem minősül forgalomba hozatalnak a termékdíj raktárból kiszállítás, ha ahhoz nem társul a termék tulajdonjogának átruházása, továbbá az általános forgalmi adófizetési kötelezettséggel nem járó apport, a jogutódlással történő megszűnés vagy az üzletág-átruházás keretében történő átadása esetén megvalósuló tulajdonjog-változás sem.

A csomagolást végzők e) pont szerinti átvállalása abban az esetben is alkalmazható, ha a csomagolószer vevője bércsomagoltatás keretében hozat létre csomagolást.

Külföldről behozott csomagolás elválasztása esetén 2015-től a termékdíj-kötelezettség keletkezésének időpontja a következő logikai rend szerint határozható meg. Főszabály szerint az elválasztás (kicsomagolás) költségként való elszámolásának napját kell figyelembe venni. Ha a költségként való elszámolás napja nem határozható meg, az ügylet teljesítésének a napja irányadó. Ha az előzőek közül egyik sem határozható meg, a csomagolás végleges lebontásának napján keletkezik a kötelezettség.

2015-től nem terheli termékdíj-fizetési kötelezettség azt a kis- vagy mikrovállalkozást, amely a kézműipari szakmák jegyzékébe felvett (ideértve a művészi kézművességet is) tevékenységet végez, és a kötelezettség keletkezését megelőző évben az éves nettó árbevétele (bevétele) nem haladta meg a 600 000 forintot, feltéve, hogy a kézműipari tevékenység keretében előállított áru csomagolására kizárólag természetes anyagból előállított csomagolóeszközt vagy csomagolóanyagot használ.

A változásokkal kapcsolatban további hasznos információkkal szolgál a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ 2015. február 5-én „Környezetvédelmi termékdíj 2015” címmel megrendezésre kerülő változásokkal és aktuális kötelezettségekkel kapcsolatos rendezvényre.

A cikk szerzője Kelemen István (Green Tax Consulting Kft.), a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.