Leleplezte a NAV az amatőr áfacsalót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

50 millió forintot igényelt vissza fiktív számlákkal, a nyomozás végét előzetesben várja – adta hírül a NAV.


Egy gyulai férfi saját ötlete alapján barkácsolt fiktív számlákkal próbált meg áfát visszaigényelni. Az így szerzett adóforintokat új lakásra és tartozásai rendezésére fordította volna. A dél-alföldi pénzügyi nyomozók és adórevizorok lefülelték. Előzetes letartóztatásban várja a nyomozás végét.

A 38 éves férfi tavasszal alapított cégével gyorsan szeretett volna nagy összegű pénzhez jutni. Megoldásként az áfavisszaigénylést választotta. Internetes tájékozódást követően úgy döntött, hogy a fiktív számlákon műtrágya fog szerepelni. Kiszámolta, hogy tartozásainak fedezetére és egy új lakásra 50 millió forintra van szüksége.

Tettét lépésről-lépésre megtervezte. Felkutatott egy stróman házaspárt, akikkel megbeszélte, hogy alapítsanak egy-egy céget. Ezt követően számlatömböket vásároltatott, amelyeket a biztos üzlet reményében magához vett. A cégalapítást és a számlatömb vásárlás költségét ő állta. Következő lépésként a strómanokkal bankszámlát nyittatott. Így 2015. október közepére készen álltak a fiktív számlázáshoz szükséges kellékek.

Mivel a jelentős összegű áfa-visszaigényléshez minél hamarabb szeretett volna hozzájutni, októberben úgy állíttatta ki a számlákat, hogy azokon szeptemberi teljesítések szerepeltek. 

Az egyik számlán 600 kamion műtrágya, a másik számlán ágaprítógép, brikettáló és tartozékai szerepeltek. Végösszegük összesen több mint 229 millió forint lett.

A férfi benyújtotta adóbevallását, és várta a majdnem 50 millió forint kiutalását. Pechére, a revizoroknak az adóbevallás rögtön gyanússá vált, így megindult az ellenőrzés. A 600 kamion műtrágya tárolási helyeként megjelölt ingatlanon csak egy romos épületet találtak, a gépeknek nyoma sem volt. A számlákhoz gyártott szeptemberi dátumú fiktív szerződéseken olyan adószámot és bankszámlaszámot tüntetett fel, amelyeket a cégek csak október közepén kaptak meg. A férfi tehát az adóbevallásban kért összeget nem kapta meg.

A revizorok a pénzügyi nyomozókat is bevonták az ügy felgöngyölítésébe. A nyomozók házkutatásokat tartottak, lefoglalták a bizonyítékokat és a férfit költségvetési csalás kísérlete miatt gyanúsítottként kihallgatták. Jelenleg előzetes letartóztatásban várja a nyomozás végét. Tettéért akár öt évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.