Új teher a kisboltoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legkisebb kereskedő, vendéglátó vállalkozásnak is fizetnie kell az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat – hívta fel a figyelmet az OKSZ.


Az OKSZ arra hívta fel közleményébena  figyelmet, hogy az élemiszerlánc felügyeleti díj szabályai két lényeges pontban változtak:

– a felügyeleti díj mértéke valamennyi fizetésre kötelezett (mezőgazdasági termelő, élelmiszer feldolgozó, vendéglátó és kereskedő) esetében 0,1% az árbevétel alapján, így megszűnik a hatálybalépést követően a kereskedőkre korábban kiszabott sávos rendszer (kizárólag a mezőgazdasági őstermelő nem kötelezettje a díjfizetésnek),

– megszűnik egyidejűleg az adómentesség, mely az 500 millió forintnál kisebb árbevételű kereskedelmi vállalkozások számára jelentett könnyítést.

Tehát valamennyi kereskedelmi vállalkozásnak, akikre – méretüktől függetlenül – a felfüggesztett sávos rendszer vonatkozott, visszamenőleg 2015-re is ki kell fizetnie a felügyeleti díjat a módosított szabályozás alapján.

A kereskedelmi és vendéglátó mikrovállalkozások, valamint kisvállalkozások választhatnak, hogy az egy ezrelék, vagy átalány alapján fizetik a díjat. A mikrovállalkozások esetében 20 ezer forint, a kisvállalkozások esetében pedig 700 ezer forint az éves átalány. Az ötszáz millió forintos adómentes sáv a mikrovállalkozásokat érintheti (akiknél egyidejűleg a foglalkoztatotti létszám 10 főnél kevesebb és az éves nettó árbevétel legfeljebb 2 millió euró, azaz – kerekítve – 600 millió forint).

Az Országgyűlés döntése alapján a törvény a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba. Ez, ha a törvénymódosítás a november 23-i Magyar Közlönyben megjelenne, éppen december 24-re esne, más esetben későbbi napokra. A friss törvénymódosítás rendelkezik arról, miképpen kell bevallást, vagy helyesbítő bevallást készíteniük a korábbi felfüggesztéssel érintett kereskedelmi vállalkozásoknak a 2015-ben esedékes fizetési kötelezettségről.

A törvény alapján a kereskedelmi vállalkozásoknak legkésőbb december 31-ig kell a bevallásaikat megküldeni a Nemzeti Élelmiszerlánc-felügyeleti Hivatalnak, vagy pontosítani a korábbit.

A törvény nem zárja ki, hogy a bevallást előbb elkészítsék a vállalkozások, hiszen az erre vonatkozó szabályok a jelenlegi átmenetet kivéve egyébként nem változtak. A felügyeleti díj bevallásához ügyfélkapus regisztráció szükséges, így ha valaki ilyennel nem rendelkezik, a törvény hatálybalépését követően nem sok ideje marad ezt elintézni. A bevallási nyomtatvány a NÉBIH honlapján keresztül tölthető ki.

Pontosítani nem csak az új, az 500 millió forintnál kisebb árbevételű adózóknak kell, hanem azoknak is, akik korábban a sávos rendszer alapján esetleg az egy ezreléktől eltérő, nagyobb kulcs szerint bevallást benyújtottak.

A 2015. évi felügyeleti díjat 2016. január 31-ig meg is kell fizetni, egy összegben, amiből a korábbi befizetés levonható.

A felügyeleti díjat egyébként minden évben május 31-ig kell bevallani az előző év árbevétele alapján és két részletben, július 31-ig, valamint a következő évben január 31-ig befizetni – zárul az OKSZ tájékoztatása.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.