Letöltendő börtönt kapott a Bayern elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Három és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte adócsalás miatt Uli Hoenesst, a Bayern München német labdarúgó egyesület elnökét a müncheni tartományi bíróság.


A bíróság bűnösnek találta a sportvezetőt hétrendbeli, nagy értékre elkövetett adócsalásban, amiért 2003-tól 2009-ig nem tüntetette fel az adóbevallásában tőzsdei és devizapiaci ügyletekből származó nyereségét. Az ítélet nem jogerős.

Az ügyészség öt és fél év börtönbüntetés kiszabását kérte, a védelem álláspontja szerint viszont legfeljebb felfüggesztett büntetés indokolt, mert Uli Hoeness feljelentést tett saját maga ellen. Védői az ítélet kihirdetése után közölték, hogy fellebbeznek a legfelső bíróságnál. Hanns Feigen, a sportvezetőt védő ügyvédek vezetője elmondta: a döntő kérdés az lesz, hogy a legfelső bíróság érvényesnek tartja-e az önfeljelentést.

A müncheni tartományi bíróság nem fogadta el az adókerülés büntetőjogi következményeinek elkerülését célzó önfeljelentést, arra hivatkozott ugyanis, hogy a vádlott nem tárta fel a terhére rótt adózási bűncselekmények valamennyi részletét.

A bíróság szóvivője közölte, hogy a vádlott letartóztatását elrendelő határozat végrehajtását felfüggesztették, Hoeness így szabadon távozhatott a tárgyalás után.

Az egyelőre bizonytalan, hogy Uli Hoeness a Bayern München vezetője maradhat-e. Az biztos, hogy a németek többsége elpártolt a sportvezető mellől, akit egykor erkölcsi példaképként, sikeres sportolóként és a tehetsége révén felemelkedett tisztességes üzletemberként tartottak számon.

A Handelsblatt című üzleti lap arról írt, hogy a labdarúgó egyesület szponzorai „nyugtalankodnak” az elhúzódó és egyre nagyobb botrány miatt, a legnagyobb példányszámú német újság, a Bild pedig csütörtökön a címoldalán öles betűkkel azt írta: „minden becsületes adófizető nevében követeljük, hogy csukják le” Uli Hoenesst.

A büntetőper hétfőn kezdődött és az ügyészség eredetileg összesen 3,5 millió euró értékre elkövetett adókerüléssel vádolta meg a sportvezetőt. A vádlott az első tárgyalási napon elismerte a bűncselekmények elkövetését, ügyvédjei pedig a vádiratban szereplő adatokat pontosítva közölték, hogy a vádlott további 15 millió euró adó megfizetését is elmulasztotta, így összesen 18,5 millió euró (több mint 5,7 milliárd forint) értékben követett el adócsalást.

A második tárgyalási napon a rosenheimi adó- és pénzügyi ellenőrző hivatal egy munkatársát hallgatták meg, aki tanulmányozta a röviddel a per kezdete előtt benyújtott iratokat és megállapította, hogy azok alapján legkevesebb 23,7 millió euró adóhiány mutatható ki a korábban feltárt 3,5 millió euró felett, vagyis Uli Hoeness legalább 27,2 millió euró adót csalhatott el. A harmadik tárgyalási napon a védelem elismerte, hogy az új számítások pontosak.

A Bayern München 62 éves elnöke 1970-től 1979-ig az egyesület labdarúgója volt, az NSZK nemzeti válogatottjával 1972-ben Európa-bajnoki, 1974-ben világbajnoki címet szerzett. 27 éves korában egy térdsérülés miatt visszavonult, de az egyesületnél maradt és menedzserként dolgozott tovább. Vezetésével a Bayern München a világ egyik legsikeresebb egyesülete lett, a legutóbbi szezonban a Bajnokok Ligáját, a Bundesligát és a Német Kupát is megnyerte.

(Forrás: MTI)

Számviteli változások, felkészülés a beszámolókészítésre és a tao-bevallásra

Szakmai fórum és képzés: 2014. március 25.

  • Könyvvizsgálóknak: 2 kreditpont
  • Adótanácsadóknak, adószakértőknek, okleveles adószakértőknek: 4 kreditpont

Jelentkezzen most!


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.