Magánnyugdíj: az óra ketyeg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A távozó kormányzat még elfogadtatta a parlamenttel a magánnyugdíjpénztárak kötelező átalakulásáról szóló törvényt, ezt azonban a köztársasági elnök alkotmányossági aggályokkal visszadobta. Hasznos lenne, ha az új parlament mihamarabb napirendre tűzné a kérdést, hiszen a potenciális szolgáltatóknak is idő kell a felkészülésre.

A pénztárakat szabályozó törvény úgy szól, hogy a magánpénztáraknak 2013. január elsejétől kötelező nyugdíjjáradékot fizetniük, a hazai pénztárak viszont a jelenlegi szabályozás mellett kizárólag a befizetések begyűjtésére, illetve az egyösszegű kifizetésre alkalmasak – emlékeztetett Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

A Generali Nyugdíjpénztár ügyvezetője, Lengyel Márk szerint a megvétózott törvénytervezet legnagyobb erénye pont az volt, hogy megpróbálta kezelni ezt a sürgető kérdést.

Az ING Pénztárszolgáltató vezetője, Borza Gábor a Napi érdeklődésére kiemelte: hasznos lenne, ha az új parlament mihamarabb napirendre tűzné a kérdést, hiszen a potenciális szolgáltatóknak is idő kell a felkészülésre.

Minél később kezdhetik ezt meg, annál drágább lesz az ügyfeleknek és annál kevesebb idő marad az esetleges korrekciókra.

Borza nagyon sokféle megoldást elképzelhetőnek tart, a jelenlegi törvény előkészítő anyaga szerinte ehhez nagyon sok opciót tartalmaz; a legfontosabb, hogy a kiválasztott megoldásnak konzisztensnek kell lennie.

Nagy Csaba azt tartja a legfontosabbnak, hogy a járadékszolgáltatás legyen egyszerű, átlátható, biztonságos és olcsó.

A magánpénztáraknál jelenleg rendelkezésre áll ugyan az adatállomány, a számítástechnikai háttér, az erőforrás-állomány, de a pénzügyi biztonságot garantáló szavatolótőke megléte nem mindenkinél adott.

A biztosítók szabályozásilag alkalmasak lennének ugyan jelenleg is a járadékfizetésre, de a magánpénztári számlák kezeléséhez teljesen új üzletágat kellene kiépíteniük, ami időigényes és költséges mulatság.

A VIT nyugdíjpénztár vezetője, Pellei József keményen fogalmazott a visszadobott törvénnyel kapcsolatban: vélhetően lobbialapon létrejött, profitérdekeket szolgáló szabályozásnak minősítette.

A tervezet ugyanis – fejtette ki – figyelmen kívül hagyta a vagyonban a pénztárpiac 12 százalékát, taglétszámban 9 százalékát képviselő független pénztárak érdekeit; a nyolc munkáltatói pénztárból közben hét már jelenleg is megfelel az új jogszabályban előírt indulótőke-követelménynek, miközben a 11 pénzintézeti pénztárból csak háromról mondható el ugyanez.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.

2024. június 27.

Leleplezték a számlagyárat

Építőipari tevékenységről és munkaerő-kölcsönzésről fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a NAV.