Magyarok a gazdaságról: nem jó, de lesz rosszabb – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Visegrádi négyek polgárai közül a legkisebb arányban a magyarok látják jónak a jelenlegi gazdasági helyzetet, miközben a leginkább borúlátóak a következő egy év kilátásait illetően is. Az InfoTandem heti infografikája.


Magyarországon az emberek alig 7 százaléka vélekedett úgy az év eleji megkérdezéskor, hogy hazájában jónak mondható a gazdasági helyzet. Ez a legalacsonyabb ráta a Visegrádi országok mezőnyében, bár a szlovákok 8 százalékos értéke sem utal éppenséggel kitörő jókedvre. Olyannyira, hogy a helyzetet kifejezetten rossznak értékelők aránya Szlovákiában a legmagasabb, 56 százalékos, 1 százalékponttal megfejelve a szintén többségükben elkeseredett magyarokat. Ehhez képest a cseheknél és lengyeleknél az elégedettek 18–21 százalékos részaránya, illetve a „rossz”-at mondók 37–38 százaléka lényegesen jobb közérzetű lakosságra utal.

 

 

A fenti számok a Közép-Európai Közvélemény-kutató Társulás (Central European Opinion Research Group – CEORG) 2015. januári adatfelvételéből származnak; a társulás magyarországi tagja a Tárki. Mivel felméréssorozatról van szó, a friss eredmények a korábbiakkal is összehasonlíthatóak. Az így kirajzolódó trend még komorabbra festi az amúgy is meglehetősen borús hazai képet. A 2014. januári eredményekhez képest ugyanis nálunk a gazdasági helyzetet jóra értékelők létszámaránya 5 százalékponttal apadt, a pesszimistáké pedig 11 százalékponttal feljebb ugrott. Hasonló irányú (ám kisebb mértékű) elmozdulást Lengyelországban regisztráltak még; a cseheknél és a szlovákoknál több-kevesebb javulás mutatkozott.

A magyar gazdaság kilátásait illetően még kevesebb okunk van az örömre. E tekintetben bármilyen irányból közelítünk, nálunk a legpesszimistábban az emberek: egyértelműen itt a legalacsonyabb a javulásban bízók aránya (mindössze 13 százalék, míg például a cseheknél és a lengyeleknél is 20 százalék fölötti), és messze nálunk a legmagasabb a további rosszabbodásra számítók részesedése (40 százalékos súlyuk több mint duplája például a lengyel borúlátóknak).

S ha mindez nem volna elég, akkor rajzoljuk fel itt is a trendvonalat. Arra a kérdésre, milyen lesz az ország gazdasági helyzete a következő 1 évben, tavaly januárban még az emberek több mint egyharmada (35 százaléka) vágta rá, hogy jobb lesz; ez a ráta 2014 júliusára 22 százalékra olvadt, mostanra pedig 13 százalékra zsugorodott. Mindeközben a romló helyzettel kalkulálók részesedése 17 százalékról indulva előbb 23-ra, majd 40 százalékra duzzadt. A jövő megítélésében ilyen markáns (ráadásul egyértelműen negatív) elmozdulásra sehol sem volt példa a Visegrádiak körében.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.