Magyarok a gazdaságról: nem jó, de lesz rosszabb – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Visegrádi négyek polgárai közül a legkisebb arányban a magyarok látják jónak a jelenlegi gazdasági helyzetet, miközben a leginkább borúlátóak a következő egy év kilátásait illetően is. Az InfoTandem heti infografikája.


Magyarországon az emberek alig 7 százaléka vélekedett úgy az év eleji megkérdezéskor, hogy hazájában jónak mondható a gazdasági helyzet. Ez a legalacsonyabb ráta a Visegrádi országok mezőnyében, bár a szlovákok 8 százalékos értéke sem utal éppenséggel kitörő jókedvre. Olyannyira, hogy a helyzetet kifejezetten rossznak értékelők aránya Szlovákiában a legmagasabb, 56 százalékos, 1 százalékponttal megfejelve a szintén többségükben elkeseredett magyarokat. Ehhez képest a cseheknél és lengyeleknél az elégedettek 18–21 százalékos részaránya, illetve a „rossz”-at mondók 37–38 százaléka lényegesen jobb közérzetű lakosságra utal.

 

 

A fenti számok a Közép-Európai Közvélemény-kutató Társulás (Central European Opinion Research Group – CEORG) 2015. januári adatfelvételéből származnak; a társulás magyarországi tagja a Tárki. Mivel felméréssorozatról van szó, a friss eredmények a korábbiakkal is összehasonlíthatóak. Az így kirajzolódó trend még komorabbra festi az amúgy is meglehetősen borús hazai képet. A 2014. januári eredményekhez képest ugyanis nálunk a gazdasági helyzetet jóra értékelők létszámaránya 5 százalékponttal apadt, a pesszimistáké pedig 11 százalékponttal feljebb ugrott. Hasonló irányú (ám kisebb mértékű) elmozdulást Lengyelországban regisztráltak még; a cseheknél és a szlovákoknál több-kevesebb javulás mutatkozott.

A magyar gazdaság kilátásait illetően még kevesebb okunk van az örömre. E tekintetben bármilyen irányból közelítünk, nálunk a legpesszimistábban az emberek: egyértelműen itt a legalacsonyabb a javulásban bízók aránya (mindössze 13 százalék, míg például a cseheknél és a lengyeleknél is 20 százalék fölötti), és messze nálunk a legmagasabb a további rosszabbodásra számítók részesedése (40 százalékos súlyuk több mint duplája például a lengyel borúlátóknak).

S ha mindez nem volna elég, akkor rajzoljuk fel itt is a trendvonalat. Arra a kérdésre, milyen lesz az ország gazdasági helyzete a következő 1 évben, tavaly januárban még az emberek több mint egyharmada (35 százaléka) vágta rá, hogy jobb lesz; ez a ráta 2014 júliusára 22 százalékra olvadt, mostanra pedig 13 százalékra zsugorodott. Mindeközben a romló helyzettel kalkulálók részesedése 17 százalékról indulva előbb 23-ra, majd 40 százalékra duzzadt. A jövő megítélésében ilyen markáns (ráadásul egyértelműen negatív) elmozdulásra sehol sem volt példa a Visegrádiak körében.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.