Magyarország adóparadicsom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hazánk nevezhető leginkább adóparadicsomnak az új EU-tagállamok közül – idézi a pénzügyi élet átláthatóságáért küzdő Tax Justice Network tanulmányát a Világgazdaság.

A világ hatvan adóparadicsomnak számító országának rangsorában a 22. helyet foglalja el Magyarország. A tanulmány készítői megállapítják: hazánk pénzügyi rendszere messze van az átláthatóságtól, és lehetőséget ad az adóeltitkolásokra, a korrupciós ügyekre és a pénzmosásokra.

A rossz minősítés oka, hogy a pénzügyi átláthatóság tizenkét vizsgált mutatója közül kilencben gyengének találta a magyar szabályozást – idézi a Világgazdaság. Magyarországon például nem létezik nyilvános jegyzék az alapítványokról, van azonban lehetőség a vállalatok székhelyének módosítására.

Hibaként említi a Financial Secrecy Index azt is, hogy a vállalati beszámolók, valamint a vállalatok tulajdonosi szerkezetére vonatkozó adatok nyilvánosan és költségmentesen nem hozzáférhetők. Az is negatívumként szerepel, hogy a hatóságok a gyakorlatban nem jutnak megfelelő banki információkhoz, amikor erre szükség lenne.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.