Magyarország leszakadóban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A svájci IMD 2008. évi versenyképességi rangsorában Magyarország 55 nemzetből a 38. pozíciót szerezte meg, három helyet visszacsúszva tavaly óta. Mindez elsősorban a tartósan rossz gazdaságpolitika számlájára írható.

Magyarország versenyképessége tovább romlik, elsősorban a tartósan rossz gazdaságpolitikának köszönhetően – szűrhető le a svájci IMD által szerkesztett World Competitiveness Yearbook 2008 című nemzetközi összehasonlító elemzésből, amely a világ 55 országának versenyképességét hasonlítja össze nagyobbrészt statisztikai adatok, kisebbrészt vállalatvezetők véleményének kérdőíves felmérése alapján.

Szlovákia elhúzott

A rangsorban a tavalyi 35-ről idén a 38. helyig csúszott vissza Magyarország, rontva mindegyik versenyképességi mutatóján. Míg tavaly Szlovákia csak egy fokkal állt jobban, addig az idén a két ország helyezése közötti különbség már 8, míg a Csehországhoz mért differencia 3-ról 10-re hízott. Lengyelország eközben nagyot lépett előre, Románia egyet rontott, ahogyan a régió éllovasa, a 23. helyen álló Észtország is.

Csehország mutatói kiegyensúlyozottak, nincs olyan terület, ahol számottevő leszakadás látszana – ismertette a részleteket a Napi Online-nal Pellényi Gábor, az ICEG EC kutatója. A tavalyihoz képest javuló képet mutat viszont a költségvetési egyenleg, csökken a munkanélküliség, miközben a külföldi befektetések bővülnek. Javult a politikai stabilitás, valamint a kormányzati gazdaságpolitika konzisztenciájának megítélése is, illetve a megkérdezett vállalatvezetők úgy vélik, a társasági adók a korábbinál kevésbé akadályozzák a gazdasági életet.

Szlovákia előrelépését a gyors gazdasági növekedéshez, a jelentős exportteljesítményhez és az erőteljes termelékenységjavuláshoz fűződő mutatók javulása magyarázza – mondta a szakember. Hozzátette: alacsony szintről, de kismértékben javult annak megítélése a vállalatvezetők körében, hogy a pártok mennyire látják át a gazdasági kihívásokat. Tartósan gyengén teljesít viszont a szlovák gazdaság a foglalkoztatottság terén – a munkanélküliségi ráta magasabb, mint itthon. A vállalatvezetők tapasztalatai szerint nehéz kompetens topmenedzsereket találni, a képzett külföldiek pedig nem találják vonzónak az országot.

A cégvezetők úgy vélik, nem várható lényeges javulás a közpénzügyek vitelében, ám – húzza alá az ICEG szakértője – miután Szlovákia teljesíti a maastrichti kritériumokat, nincs is nagy deficitcsökkentési kényszer.

Mi a baj itthon?

A magyar gazdasági teljesítmény és a kormányzati hatékonyság jelentősen, az üzleti élet hatékonysága és az infrastruktúra állapota mérsékelten romlott más országokhoz viszonyítva.

A romló versenyképesség okai a kiadvány adatai szerint a gazdaságpolitikában keresendők. Az állam tartós túlköltekezése kényszerítette ki a növekedést visszafogó, egyúttal az inflációt felpörgető stabilizációt. 2007-ben a vizsgált 55 ország közül nálunk volt a legnagyobb a költségvetési hiány, a leglassabb a gazdasági növekedés és a hetedik legmagasabb az infláció.

A pazarló és munkavállalásra gyengén ösztönző szociális háló miatt a foglalkoztatottakra jutó adóterhelés magas. Az effektív személyi jövedelemadó-teher itthon a legmagasabb, és a társadalombiztosítási járulékok nagyságával is az „élmezőnybe” kerültünk. Így azonban nem meglepő, hogy a foglalkoztatottak aránya a népességben csupán a 47. helyre elegendő.

A gazdaságpolitikai kilátások sem jók: hazánk bizonyult politikailag az egyik leginstabilabb országnak. A társadalom és a kormányzat reformok iránti hajlandósága elszivárgott, a gazdaságpolitika iránya kiszámíthatatlan, és a bevezetett intézkedések végrehajtása sem megfelelő. Mindez elidegeníti a társadalmat: a felmérés szerint a magyar a leginkább globalizáció- és versenyellenes, legkevésbé rugalmas és alkalmazkodóképes nemzetek közé tartozik. Ráadásul gyengék a lakosság gazdasági ismeretei, így a felelős gazdaságpolitikára való társadalmi nyomás is hiányzik.

Néhány piros pont

A jelentés néhány pozitívumot is felmutat. Javul például a gazdaság külső egyensúlya, a jegybank működésének megítélése, és terjed a számítógép-használat. Viszonylag kedvező az üzleti élet szabályozása és az alapvető infrastruktúra állapota. Ezzel együtt nő a világ és szűkebben vett régiónk éllovasaitól való lemaradásunk. A legversenyképesebb gazdaság idén is az Egyesült Államok, az európai éllovas pedig Svájc. Kelet-Közép-Európában Észtország őrzi vezető helyét, míg Magyarország a térség középmezőnyében található. A világ előtt álló versenyképességi kihívások a következő években az amerikai gazdaság gyengélkedésével, a pénzügyi rendszer instabilitásával, a dráguló nyersanyagokkal függnek össze. Magyarország számára a legfontosabb rövid távú feladat a költségvetési kiadások lefaragása, a munkába állásra való ösztönzés, az adórendszer torzító hatásainak mérséklése, a szabályozás minőségének javítása és az EU források hatékony felhasználása.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.