Mazars: adjunk karácsonyra adómentes védőoltást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adómentesen – akár „karácsonyi ajándékba” is – adható az influenza-elleni védőoltás a munkavállalók és családtagjaik számára idén és jövőre is, az őszi adócsomag változtatásai nem érintették a védőoltások adómentességét – hívta fel közleményében a munkaadók figyelmét a MAZARS.


Az EU-ban évente 25-100 millió embert ágynak döntő fertőző betegség 6-14 millió eurós terhet ró az Unió éves költségvetésére. Hazánkban fordulni látszik az elmúlt húsz évet meghatározó trend, és lassú növekedésnek indult az egy foglalkoztatottra eső munkaidő-kiesés, a munkavállalók ismét több betegszabadságot vesznek ki – írja közleményében a MAZARS.

Nemzetgazdasági szinten mérhető anyagi károkat okoz az influenza: a télen rendszeresen végigsöprő tömeges megbetegedések miatt sokan kényszerűen kiesnek a munkából.

“Mindezen könnyen lehetne változtatni, hiszen az influenza ellen hatékony védőoltás érhető el, az pedig további előnyt jelent a munkáltató számára, hogy amennyiben maga gondoskodik a védőoltásról dolgozói részére, azt adómentesen teheti. A védőoltás biztosítása, illetve helyben történő beadatása kapcsán nem keletkezik személyi jövedelemadó-, és járulékfizetési kötelezettség sem” – foglalta össze H. Nagy Dániel, a MAZARS Kft. senior adómenedzsere.

Hozzátette: munkahelyen beadott oltás azért is előnyös mert nem okoz munkaidő-kiesést; a védőoltás pedig nemcsak a dolgozók, hanem hozzátartozóik számára is adómentesen biztosítható.

Az oltóanyag árában felszámított áfa ugyan nem vonható le, azonban a társasági adó szempontjából elszámolható.

A szakember szerint nagy várakozás övezte idén a munkáltató által adómentesen biztosítható egészségügyi ellátások megjelenését, az őszi adócsomag azonban hatályon kívül helyezte az erre vonatkozó rendelkezést.  A védőoltások adómentes biztosítását ugyanakkor nem érintették a törvénymódosítások, emellett az üzemorvosi ellátás köztehermentes megítélése sem módosult. A béren kívüli juttatások köre pedig 2017-től némileg szűkülni fog ugyan, de a Széchenyi Pihenőkártya kedvezményes adózását ez nem érinti.

Az influenza nem csak Magyarországon költséges és veszélyes betegség. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatai szerint[1] azEurópai Unióban évente 25 és 100 millió között van az influenzában megbetegedettek száma és közülük kb. 38 000 fő hal meg, többnyire idős emberek.  Az influenzával összefüggésbe hozható halálozások és a súlyos szövődmények száma, a munkahelyi és az iskolai hiányzások, a termelékenység csökkenése közvetlenül, vagy közvetett módon megközelítőleg 6-14 millió eurós terhet ró az EU éves költségvetésére.

 

Mindez komoly kihívás az egészségügyi és a szociális ellátórendszereknek, és természetesen a cégeknek is. Az Európai Tanács ajánlása megállapítja, hogy a szezonális influenza megelőzésének, valamint az általa okozott népegészségügyi károk enyhítésének leghatékonyabb módja a védőoltás. Az OEK leszögezi: az influenza elleni oltás komoly előnyökkel jár, és az oltásnak – ritka kivételektől eltekintve – nincs kontraindikációja.

Hazánkban egyébként látszólag örvendetes tendenciaként az elmúlt húsz évben folyamatosan csökkent az egy foglalkoztatottra eső munkaidő-kiesés, elsődlegesen azért, mert kevesebbet mentünk betegszabadságra. Ám ennek sajnos nem az az oka, hogy a magyar munkavállalók jobb egészségi állapotnak örvendenek, sokkal inkább az, hogy előnytelen munkaerőpiaci pozíciójukból adódóan csak akkor vesznek ki betegszabadságot, ha az már elkerülhetetlen. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése kiemeli: összesen 10 ezer fővel kevesebb munkavállalót igényelt ugyanaz a munkamennyiség 2011-ben, mint 2005-ben, csak azért, mert 1,4-del több ledolgozott nap jutott egy alkalmazottra. A fizikai dolgozók közel 3 nappal rövidebb időt töltöttek szabadságon 2011-ben, mint a szellemi munkakörben dolgozók, derül ki a statisztikákból. A trend csak az elmúlt egy-két évben kezdett megfordulni, a legfrissebb adatok szerint a sok esetben munkaerőhiánnyal küzdő hazai cégek dolgozói egyre több betegszabadságot mernek kivenni.

A KSH megállapítja: 2013-ban a foglalkoztatottak létszáma 3.938.000 fő volt, közülük a vonatkozási héten 130 ezer ember nem dolgozott. A munkától való távolmaradás okai közül a második leggyakoribb – a rendes évi szabadság felhasználása után – valamilyen betegség volt: ezért hiányzott a munkavállalók 20%-a.

“Érdemes tehát a prevenciót választani, az ingyenes védőoltással a munkavállaló és a munkáltató is jól jár és nyugodtan készülhet a közeledő ünnepekre” – idézi a közlemény H. Nagy Dánielt.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.