Még mindig gondok a számlázással


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ismét közeleg az áfa bevallásának határideje: a havi bevallók ezúttal augusztus 21-ig kötelesek elszámolni forgalmi adójukkal, hiszen az eredeti határidő – augusztus 20-a – ünnepnap. A vállalkozások így az év második felében már túl vannak az új áfatörvény okozta első nehézségeken, ám bizonyos részletek még mindig nem világosak az adózók előtt. A számlázás s ezzel együtt az áfa bevallása és befizetése is sok adózónak okoz még gondot.

Érdemes leszögezni, hogy az áfafizetés terén az a fő szabály, hogy az értékesítő téríti meg az adót – igaz, ez alól vannak kivételek, hiszen az új áfatörvény bizonyos esetekben fordított adófizetést határoz meg. Azt, hogy az adót mikor kell bevallani és befizetni, az értékesítés volumene határozza meg. Amennyiben az adófizető nettó módon számított áfája az adóévet megelőző második év során elérte a tízmillió forintot, akkor havonta tesz bevallást, amennyiben ez az összeg 10 és 4 millió forint között van, akkor pedig negyedévente. Ha viszont az adó mértéke a négymillió forintot sem éri el, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) megelégszik az éves bevallással.

Maga az adófizetési kötelezettség akkor keletkezik, amikor a teljesítés dátuma a vállalkozás elszámolási időszakába bekerül, legyen az az adott hónap, negyedév vagy év. Az adót a teljesítés hónapját vagy negyedévét követő hónap 20-ig be kell fizetni, egy augusztus 18-i teljesítés tehát vagy – havi bevallók esetében – a szeptember 20-án, vagy – negyedéves bevallók esetében – az október 20-án esedékes bevallás részét képezi.

Régóta heves viták övezik annak a kérdését, hogy az adót akkor is be kelljen-e fizetni, ha a vevő még ki sem fizette a számla ellenértékét. Köztudott, hogy Magyarországon több hónapos késésekre is bőven akadnak példák. A kormány és a jogszabályok válasza erre a dilemmára azonban jelenleg minden esetben „igen”, vagyis az áfát mindenképpen meg kell téríteni az adóhatóság felé. Az új áfatörvényben azonban szerepel egy olyan kitétel, amely valamelyest könnyít a cégek helyzetén. Az áfatörvény 58. paragrafusa lehetővé teszi ugyanis a határozott időre szóló elszámolás alkalmazását, amely olyan szolgáltatások esetében lehet jelentős segítség a vállalkozások számára, amelyek bizonyos tevékenységek rendszeres teljesítéséről szólnak. Az előre meghatározott teljesítési dátum segítségével minden bizonnyal lerövidíthető az az időszak, amelyben a termék értékesítője vagy a szolgáltatás nyújtója kénytelen megelőlegezni az áfát, lévén a másik fél még nem térítette meg az ellenértéket. Az ilyen jellegű szerződések az áfa bevallását és befizetését is megkönnyítik, hiszen a kifizetés és az adókötelezettség keletkezése előre tudható módon esik egybe, igaz, ekkor is számolnunk kell egy-két hónapos késéssel. Attól függ, hogy miben állapodunk meg a másik féllel, ám a bevételek és az adó tervezhetősége mindenképpen a módszer mellett szól.
Fontos azonban figyelni néhány buktatóra. A jogszabály szerint az elszámolás egy éven túli halasztására nincs mód, vagyis december 31-e mindenképpen időarányos részteljesítésnek számít.

A másik lényeges dolog, hogy a határozott idejű elszámolások könyvelése nehezebb feladat, mint a hagyományos elszámolásoké, és a kettős könyvvitel jelenlegi rendszerében könnyen okot adhat jó néhány hiba elkövetésére. Az ilyen elszámolások ugyanis igencsak megnövelik a könyvelési tételek számát.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.