Megint áll a bál Európában, száguld a svájci frank
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ismét áll a bál az euróövezetben: Olaszországban a küszöbön áll az adósságválság, az euróövezeti potentátok azonnal tanácskozásba kezdtek. A görög helyzet sem javul, az EU már azt fontolgatja, hogy egyes kötvények esetében mégis engedné, hogy ne fizessenek időben a görögök. A svájci frank száguld, délelőtt 224 forint fölé ugrott a jegyzés
Az euró kéthetes mélypontjára esett a dollárral és a jennel szemben is, miután olyan hírek keltek szárnyra a piacon, hogy az euróövezeti adósságválság átterjedhet Olaszországra is.
Az EU vezetői délelőttre tanácskozást hívtak össze: Herman von Rompuy és Jose Manuel Barroso szokásos találkozójára ezúttal Jean-Claude Trichet-t, az Európai Központi Bank elnökét, Jean-Claude Junckert, az európai pénzügyminisztereket tömörítő Eurogroup elnökét, luxemburgi miniszterelnököt és Ollie Rehn uniós gazdasági biztost is behívták. A Die Welt értesülése szerint az európai válságkezelő alap forrásait a duplájára emelnék, hogy egy esetleges olasz krízis esetén be tudjanak avatkozni.
Egyes hírek szerint néhány olasz nagybank elbukhatott a héten nyilvánosságra kerülő stresszteszten.
Már a csőd is egy lehetőség?
Tovább borzolja a kedélyeket az euróövezettel kapcsolatban a Financial Times értesülése, miszerint az európai vezetők között felmerült, hogy bizonyos görög kötvények esetében elfogadnák a fizetésképtelenség bejelentését. Az uniós vezetők most már elfogadnák, ha Görögország egy új pénzügyi segélyprogram keretében leállna bizonyos kötvényadósságainak törlesztésével, ha ezzel sikerülne fenntartható pályára állítani a görög államadósság-folyamatot – írta a lap. A londoni gazdasági napilap szerint EU-szinten ez most vetődött fel először.
Irány a menedék
Ahogy az ilyen esetekben szokás, a befektetők ismét a menedékdevizának tekintett svájci frank felé fordulnak, gyengítve ezzel az eurót és méginkább a kockázatosabbnak tekintett feltörekvő devizákat, köztük a forintot.
A devizahiteleseknek ráadásul további rossz hír, hogy a svájci nemzeti bank nem látja szükségességét annak, hogy ellensúlyozza a frank erősödését, miután az árstabilitás egyelőre nem forog veszélyben. Philipp Hildebrand, a svájci nemzeti bank elnöke egy interjúban elmondta: a mostani helyzet nagyon különbözik a 2009. és 2010. évitől, amikor a deflációs veszély miatt a központi bank többször interveniált a frank felértékelődésének megakadályozása érdekében. Erre most a bankelnök szerint nincs szükség, mert sem defláció, sem infláció veszélye nem fenyeget.
Forrás: Privátbankár.hu